Taliban savaşa başlamak üzere!

  • Giriş : 04.02.2007 / 00:00:00

Taliban komutanı: "Hazırlıklarımızı yüzde 80 oranında tamamladık, savaşa başlamak üzereyiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Afganistan'daki Taliban güçlerinin önde gelen komutanlarından Molla Hayatullah Han, halkın yüzde 95'inin desteğine sahip olduklarını ve yakında yabancı güçlere karşı savaşa başlayacaklarını söyledi. Taliban komutanı, intihar saldırılarını da arttıracakları tehdidinde bulundu.

Reuters muhabirine Pakistan sınırındaki gizli bir üs'te dün açıklama yapan Molla Hayatullah Han, Amerikalı ve yabancı güçlerle savaşmak için hazırlıkların yüzde 80'ini tamamladıklarını söyleyerek, "Savaşa başlamak üzereyiz" dedi.

Afganistan'ın güneyinde giderek güç kazanan Taliban, Perşembe günü Musa Kale kasabasını ele geçirmişti. NATO ise kasabayı geri almak için dün gece saldırı başlattı.

'SAVAŞI MOLLA ÖMER YÖNETİYOR, EL KAİDE IRAK'LA MEŞGUL'

Hayatullah Han, Taliban lideri Molla Ömer'in Afganistan'da Karzai hükümetine bağlı birlikler ve yabancı güçlere karşı savaşı yönettiğini söyledi. El Kaide ile üst düzey bağlantıların sürdüğünü ifade eden Taliban komutanı, örgütün şu anda daha çok Irak'la ilgilendiğini kaydetti. Hayatullah Han, "Şimdi tüm El Kaide mücahitleri Irak'ta. Önceden bizimleydiler ama şimdi Afganistan'daki cihadda sadece Afgan Taliban güçleri etkin" ifadelerini kullandı.

Afganistan'ın tüm vilayetlerinde merkezlerinin bulunduğunu söyleyen Hayatullah Han, Pakistan'da ise faaliyet göstermediklerini öne sürdü. Molla Hayatullah Han, "Pakistan bize zarar verdi, kardeşlerimizi Amerikalılara teslim etti" derken, İslamabad yönetiminin sınıra mayın ve dikenli tel döşemesinin kendilerini etkilemeyeceğini ifade etti. Hayatullah Han, savaşlarının tamamen Afganistan içerisinde sürdüğünü dile getirdi.

Afganistan'da ABD önderliğindeki yabancı güçler, 2006'da 5 yıllık işgalin en sert direnişiyle karşı karşıya kalmıştı. Hayatullah Han, geçen hafta yaptığı açıklamada bu yılın yabancı güçler için en kanlı yıl olacağı tehdidinde bulunmuştu.

Afganistan'da NATO'nun 33 bin askerinin yanı sıra bu güçten bağımsız hareket eden 10 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious