Taliban'ın ürküten kurallar listesi

  • Giriş : 09.12.2006 / 00:00:00

Afganistan'da Taliban Molla Ömer tarafından imzalı, uyarılara uymayan öğretmenlerin öldürülmesi dahil, 30 maddelik kurallar listesini internetten yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afganistan'daki Taliban hareketi, uyarılara aldırmayan öğretmenlerin eğitime devam etmesi halinde öldürülmelerinden militanların cihad teçhizatlarını kişisel amaçlar için kulanmamalarına ya da sigara içilmemesine kadar geniş bir yelpazeye sahip yeni kurallar listesi yayınladı.

Taliban liderlerinin eylül ya da ekimde yaptığı üst düzey bir toplantıda alındığı ve Molla Ömer tarafından imzalandığı belirtilen 30 maddelik kurallar listesi internet üzerinden duyurulmaya başlandı.

Söz konusu listede yer alan 24. kural, "mevcut kukla rejimi altında" öğretmenlik yapılmasını, düşmanın sistemini güçlendirdiği gerekçesiyle yasaklıyor. 25. Kuralda ise, Taliban'ın uyarılarını dikkate almayan öğretmenlerin öldürülebileceği belirtiliyor.

Yabancı yardım örgütlerinin hastane, yol, okul gibi kalkınma projelerine da karşı çıkan Taliban'ın 26. kuralına göre, uyarıya uymayan bir okul yakılmalı, ancak dini kitaplar önceden korunma altına alınmalı. Taliban'ın yeni kurallar listesindeki diğer kendi içine yönelik maddeler de şöyle:

"Taliban üyesi, cihad teçhizatını ya da mülkünü kişisel amaçlarla kullanamaz (9. madde), her Taliban üyesi para harcama ve teçhizat kullanımı konularında üstlerine karşı sorumludur (10. madde), komutanın izni olmadan evlerin aranması ve silahlara el koyulması kesinlikle yasaktır (16. madde), militanlar sivillerin parasına ya da malına el koyma hakkına sahip değildir (17. madde), savaşçılar sigara içmekten kaçınmalıdır (18. madde), mücahitler sakalı çıkmamış oğlanları savaş alanına ya da özel kışlalarına alamaz (19. madde)."

Taliban'ın sözcüsü Kari Yusuf Ahmadi, böyle bir kurallar listesi olduğunu doğrulayarak, listede hedef gösterilen yardım örgütlerinin Afgan halkı için değil, işgalci ülkelerin politikaları için çalıştığını savundu. Ahmedi, bu kuruluşların faaliyetlerine devam etmesi halinde geçmişte yaptıkları gibi yine onları hedef alacakları tehdidinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious