Talibova'nın hizmetçisine 3 yıl hapis

Talibova'nın hizmetçisine 3 yıl hapis.9759
  • Giriş : 26.06.2008 / 20:39:00

İstanbul 4. Asliye Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya, tutuklu yargılanan Moldova uyruklu sanıklar Vasili Dobrioglo ve Fedora Calin katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Esas hakkındaki görüşünü açıklayan savcı Gürsel Akpınar, Calin'in, hizmetçi olarak çalıştığı evdeki eşyaları alarak “güveni kötüye kullanmak”, Dobrioglo'nun da çalınan eşyaları saklayarak, “güveni kötüye kullanmaya yardım etmek” suçunu işlediklerini belirterek, sanıkların cezalandırılmasını istedi.

Calin'in avukatı Necdet Çağlar da, “Dava konusu parayla müvekkilimin ülkesinde bir ilçe ya da köy satın almak mümkündür. Buna rağmen müvekkilim, bu paranın ele geçmesi için samimi olarak itirafta bulunmuş ve yardım etmiştir. Bu durum değerlendirilerek, cezanın alt sınırdan uygulanmasını talep ediyorum” dedi.
Son sözleri sorulan sanıklardan Calin “Çok pişmanım”, Dobrioglo ise “Suçsuzum” diye konuştular.

KARAR

Kararını açıklayan yargıç Yavuz Öztürk, yabancı uyruklu sanıkların, alınteri karşılığında bir iş olanağı bulmak için Türkiye geldiklerini ve Türkiye'nin de kendilerine kucak açtığını kaydederek, bu kişilere güven duygusuyla bakıldığını anlattı.

Öztürk, ancak Calin'in, kendisine tanınan olanakları hiçe sayıp, yanında hizmetçi olarak çalıştığı Nigar Talibova'nın tüm kazanç ve birikimlerini yokedecek biçimde 90 bin Avro para ile kimi mücevherlerini alıp gittiğini dile getirdi.
Calin'in, para ve mücevherleri almadan önce Dobrioglo'yu aradığını, bu sanığın da Calin'e “Böyle bir fırsat bir kez ele geçer” dediğini belirten Öztürk, Calin'in, olaydan sonra para ve mücevherlerin olduğu bavulu Dobrioglo'ya bıraktığını kaydetti.

Fedora Calin'i, “güveni kötüye kullanmak” suçundan 3 yıl 4 ay hapis cezasına çarptıran Öztürk, Vasili Dobrioglo'yu da, “güveni kötüye kullanmak suçuna yardım etmekten” 1 yıl 8 ay hapis cezasına mahkum etti.

Öztürk, Calin'in tutukluluğunun sürmesine, Dobrioglo'nun ise tutuklu kaldığı süre ve verilen ceza miktarı gözönüne alınarak tahliyesine karar verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious