Talih kuşu fişte

Talih kuşu fişte.7747
  • Giriş : 01.08.2006 / 00:00:00

Emekliler için fiş toplama çilesi bitti. Sırada çalışanlar var. Belge almayı özendirmek için "Fiş Piyangosu" başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Maliye Bakanlığı, vergi iadesinin yerine 'asgari geçim indirimi'ne geçilmesi için çalışmalara başladı. Fiş ve belge almayı özendirici 'fiş piyangosu' da gündemde.

IMF'den vize alan son niyet mektubundaki vergi önlemleri için düğmeye basıldı. Gelir Vergisi'nde ilk kademe reform kapsamında vergi oranlarını değiştiren, dilimleri azaltan, ücret ve ücret dışı gelirlere ilişkin ikili tarifeyi teke indiren hükümet, ikinci kademe reformla da radikal adımlar atacak. Emeklilere vergi iadesini her ay peşin ödeme kararının ardından bu kez çalışanların vergi iadesi sistemi değiştiriliyor. Henüz taslak aşamasındaki çalışmalarda vergi iadesinin yerine, vergilenebilir gelirden indirim imkanı veren 'asgari geçim indirimi'ne geçilmesi düşünülüyor. AB ülkelerinde, medeni durumla bağlantılı 'en az geçim indirimi' uygulanıyor. İnsanın insanca yaşayabileceği asgari harcama tutarı vergi dışı bırakılıyor. Almanya'da 7 bin 664 euroya (14.5 bin YTL) kadar kazançlardan vergi alınmıyor. Bizde ise 7 bin YTL'ye kadar kazançlardan yüzde 15 vergili kademeli tarife var.

6 RAKAMA İKRAMİYE

Maliye'nin yeni düzenlemesine göre örneğin aylık gelirden 200 YTL düşülecek, kalan tutar vergilenecek. Bu arada, fiş ve fatura alma eğiliminin artması için Çin ve Tayvan'da denenen 'piyango'ya geçilecek. Seri numarasında son rakama amorti, 6 rakama büyük ikramiye var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious