Talih Kuşu yeniden yapılandırılıyor

  • Giriş : 09.11.2008 / 10:50:00

Özelleştirme süreci başlayan Milli Piyango İdaresi düzenleyici ve denetleyici kurum olarak yeniden yapılandırılacak. Yeni düzenleme sırasında İdare, Genel Müdürlük ya da Başkanlık düzeyinde örgütlenecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

MPİ Genel Müdürü Recep Biçer, Talih Kuşunun özelleştirilmesinin 2010 yılının ilk çeyreğinde tamamlanmasının beklendiğini söyledi.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, özelleştirme sonrası şans oyunlarının işletilmesini 10 yıl süreyle özel sektöre bırakacak olan Milli Piyango İdaresinin Teşkilat Kanunu yenilenecek. Yeni düzenleme sırasında İdare, Genel Müdürlük ya da Başkanlık düzeyinde örgütlenecek.

Halen merkez teşkilatının yanı sıra 21 ilde 26 şubesi bulunan Milli Piyango İdaresinde merkezdeki birçok daire başkanlığı yeni yapılanma sırasında kapatılacak. Taşra birimleri de tasfiye edilecek. Sadece İstanbul, İzmir, Adana, Antalya ve Bursa gibi merkezlerde, işletici firmanın takibi ve özel sektörün düzenlediği özel çekilişler dikkate alınarak, irtibat büroları oluşturulacak. 600 olan personel sayısı da azaltılacak. Bu çerçevede bir bölüm personelin emekliye ayrılması beklenirken, diğer atıl personelin de Maliye Bakanlığının ihtiyaç duyulan birimlerine kaydırılması öngörülüyor.

Merkezdeki yeniden yapılanma sırasında özelleştirme sonrasında şans oyunlarıyla ilgili izin ve koordinasyon sağlamak üzere ''Şans Oyunları Daire Başkanlığı'' kurulacak. Bu daire işletici firmanın iş ve oyun planlarını da inceleyip, onaylayacak.

İdarenin yeniden yapılandırılması sırasında bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi ''Sorumlu Oyun Politikası İzleme Dairesi'' oluşturulacak. Bu daire işletici firmanın oyunlarıyla ilgili ''aşırı reklam yapıp-yapmadığını, 18 yaşın altındakilere oyun oynatıp-oynatmadığını, sosyal sorumluluğa uygun hareket edip-etmediğini'' takip edecek.

-DDK'NIN ŞANS OYUNLARININ TEK ÇATI ALTINDA TOPLANMASI ÖNERİSİ-

Bu arada şans oyunları konusunda bir çalışma yapan Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumunun, Türkiye'de oynanan bütün şans oyunlarının tek çatı altında toplanmasını önerdiği öğrenildi.

Milli Piyango İdaresi, Spor Toto Genel Müdürlüğü ve Türkiye Jokey Kulübü nezdinde yürütülen çalışmada, Devlet Denetleme Kurumunun iki alternatif üzerinde durduğu belirtiliyor. Bu alternatiflerin ilkinde, ''Şans oyunları oynatan bu üç kuruluşun birleştirilerek, tek kurum haline dönüştürülmesi'', diğerinde ise ''Bu üç kuruluşun faaliyetlerine mevcut şekliyle devam etmesi ancak bunların üçünün bağlı olduğu bir üst kurul oluşturulması'' teklif ediliyor.

Şans oyunlarının yurt dışında olduğu gibi ortak makineyle oynatılması da öneriler arasında yer alıyor.

-1,5 YIL SONRA ÖZEL SEKTÖR DEVRİ BAŞLAYACAK-

Öte yandan MPİ Genel Müdürü Recep Biçer, idarenin yeniden yapılandırma sürecinin işletme hakkı devriyle başlayacağını belirtti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığının talih kuşunun özelleştirilmesine dönük ihale sürecini başlattığına dikkati çeken Biçer, şunları söyledi:

''İhale sürecinin 2009 yılının Mart ayı ortalarında bitmesi halinde Rekabet Kurulu ve Danıştay incelemesi başlayacak. Bakanlar Kurulunun onay işlemi var. Bunlar da 3 ay sürse 2009 yılının Temmuz ayı başlarında sözleşme imzalanabilir diye bekliyoruz. Bundan sonra işletme lisansını alacak firma için bir geçiş dönemi gerekecek. Şartnamede 9-12 ay gibi bir kademeli geçiş düşünüldü. Ancak firma bunu daha kısa sürede tamamlayabilir. Mevcut şartlarda 2010 yılının ilk çeyreğinde işletici firma, şans oyunlarını oynatmaya başlar diye düşünüyoruz.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*