Talihsiz N.N.B.'yi evlat edinmek istiyorlar

  • Giriş : 25.12.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, İzmir'de tecavüze uğrayan 17 aylık bebek N.N.B'yi evlat edinmek için 10'a yakın resmi başvuru olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu'nun soru önergesine cevap veren Bakan Nimet Çubukçu, İzmir'de bir süre önce tecavüze uğradığı tespit edilen 17 aylık bebek N.N.B'yi evlat edinmek üzere 10'a yakın resmi dilekçeyle, ayrıca telefonla bilgi almak için başvuranlar olduğunu belirtti. Çubukçu, N.N.B'ye koruyucu aile olmak için resmi başvuru olmadığını kaydetti.

Çubukçu, bebeğe, nakli yapıldığı ilde ayrı bir tedavi programı uygulandığını ifade ederek, çocuğun, annesinin yanına tekrar verilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. Çubukçu, ''Yaşanılan talihsiz olay neticesinde, İzmir 1. Çocuk Mahkemesinin 7 Kasım 2006 tarihli kararıyla anne ile çocuğun kişisel ilişki kurması yasaklanmıştır. 9 Kasım 2006 tarihli kararla da velayet sorumluluğu kurumumuza verilmiştir. Koruma altında bulunan N.N.B'nin her türlü yasal haklarının korunması sorumluluğu, kurumumuzda bulunmaktadır'' diye konuştu.

Son 5 yılda 2 bin 972 çocuğun evlat edindirildiğini, her yıl 550'ye yakın çocuğun evlat edindirildiğini vurgulayan Çubukçu, halen evlat edinmek üzere sırada bekleyen 2 bin 800'e yakın aile bulunduğunu belirtti. Nilüfer'den başka evlat edinen ünlü olup olmadığı yolundaki soruya karşılık Bakan Çubukçu, Medeni Kanuna göre evlat edinmeyle ilgili kayıt, belge ve bilgilerin, mahkeme kararı olmadıkça veya evlatlık olan istemedikçe hiçbir şekilde açıklanamadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious