Talim Terbiye'de tartışma büyüyor

Talim Terbiye'de tartışma büyüyor.7873
  • Giriş : 21.02.2008 / 21:21:00

Talim Terbiye Kurulu eski Başkanı İrfan Erdoğan, ''görevden mi alındı istifa mı etti'' tartışmalarına tepki gösterdi. Ancak Resmin Gazete'de yayınlanan karar ...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik ile görüşerek görevinden ayrılma kararı aldığını açıklayan Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın “görevden alınma” kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Erdoğan, bazı basın yayın organlarına, görevden alınmadığını, onurlu bir şekilde istifa ettiğini söylemişti.

TTK Başkanlığı görevini 12 Mayıs 2006 tarihinden bu yana sürdüren Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın bu görevinden alınmasına ilişkin kararname Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak Resmi Gazete'de yayımlandı.

Söz konusu kararda “Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığını yürütmek üzere görevlendirilen Prof. Dr. İrfan Erdoğan'ın İstanbul Üniversitesi'ndeki asli görevine iade edilmek üzere bu görevinden alınması 2547 sayılı Kanun'un 38 inci maddesi ile 2451 sayılı Kanun'un 2 nci maddesi gereğince uygun görülmüştür” denildi.

“CUMHURİYET KURUMU YÖNETME BİLİNCİ İLE HAREKET ETTİM”

Prof. Dr. Erdoğan, ayrılma kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “Başkanlığım süresince 1926 yılında yüce Önder Atatürk'ün kurduğu bir Cumhuriyet kurumunu yönetmenin bilinciyle hareket ettim. Eğitim ve öğretim için öncülük yaptığım ve rol oynadığım her bir çalışmada ayrı bir mutluluk yaşadım. Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı gibi yüce bir görevi yürütürken edindiğim tecrübeleri de kullanarak eğitim sistemimizin iyileştirilmesi için bundan sonra da çaba sarf edeceğim” demişti.

BİR HAFTADA İKİ KEZ ATANAN MÜDÜR NİĞDE'DE

Bu arada, Niğde Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar'ın yerine Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Mürsel Yılmaz'ın atanmasına ilişkin karar bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı. Ataması yapılan Yılmaz, Çanakkale Milli Eğitim Müdürü iken 2006 yılında Ordu Milli Eğitim Müdürlüğü görevine atanmış, bir hafta sonra Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in isteği doğrultusunda tekrar Çanakkale'deki görevine göre dönmüştü. Durum Çanakkale Milli Eğitim camiasında kriz söylentilerine neden olmuştu.

Öte yandan 11 Nisan 2003 tarihinden bu yana Yurt Dışı Eğitim Öğretim Genel Müdür Vekilliği görevini yürüten Hasan Kaplan'ın bu göreve asaleten atanmasına ilişkin karar da bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious