Talimat Ladin'den para Zerkavi'den

  • Giriş : 11.02.2006 / 00:00:00

15-20 Kasım saldırılarının sorumlusu El Kaide'nin üst düzey yöneticisi Sakka'nın, ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İddianamede, Sakka'nın El - Kaide'nin üst düzey yöneticisi olduğu ve 15 - 20 Kasım bombalı saldırılarının fikrini ortaya attığı, bu eylem için talimatı Usame Bin Ladin'den, gerekli parayı Zerkavi'den aldığı belirtildi.
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Sakka'nın ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenirken, birlikte tutuklanan Obysi'nin de, yasadışı örgüte üye olmak, izinsiz patlayıcı madde imal ve ithal etmek suçlarından 35 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.
Bombalı saldırıların finansmanında kullanılan 150 bin doları eylemcilere aktardığı belirtilen Sakka'nın, bu paranın 40 bin dolarını Zarkavi'den alarak, Ebu Raşid aracılığıyla Türkiye'ye gönderdiği, kalan 110 bin doları euro olarak çorap içinde Topkapı'da buluştuğu Habip Akdaş ve Gürcan Baç'a verdiği kaydedildi. Sakka'nın ayrıca Akdaş'ın Irak'a gönderdiği Azat Ekinci ve Abdulkadir Karakuş'u da Zerkavi'ye teslim ettiği ifade edildi.

Kursa katılmış
Gözaltındayken yapılan mülakat sırasında da, parayı eylemcilere ne şekilde ulaştırdığını anlattığı ve sahte kimlikle yakalandığı için Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hakkında işlem yapılıp sınır edildiğini söylediği kaydedilen Sakka'nın, İstanbul Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü'ne kayıt yaptırarak Türkçe Dil Kursu'na katıldığı, ayrıca Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan muayene sonucunda yüzüne estetik ameliyatı yaptırdığının belirlendiği kaydedildi.

Ladin görevlendirmiş
Bizzat Ladin'le görüşüp Türkiye'de eylem yapma görevini aldığı vurgulanan Sakka'nın, ayrıca Kuzey Irak'taki örgütsel eylemler ile Türk TIR şoförünün öldürülmesinde bulunduğu iddialarına da yer verildi. Zaman zaman Türkiye'ye gelip örgütsel amaçlı giriş çıkış yaptığı öne sürülen Sakka'nın birden fazla sahte pasaportla yakalandığı vurgulandı. Sakka'nın ayrıca Antalya'da gemilerine yönelik planladığı eylemin sadece İsrail'e zarar vermek olmayıp son zamanlarda mücahitleri ülkelerine teslim etmesi nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti'ni de cezalandırmayı amaçladığı iddia edildi.

Antalya eylemine özel 'skooter'

Sakka'nın, Antalya'da planladığı eylemde kullanmak için 6 bin euroya bir yat ile 350 bin dolara Beldibi'nde villa edindiği, ayrıca eylem için denizde 25 metre derinliğe inebilen, saatte 3-4 kilometre hız yapabilen, kabarcık ve ses çıkarmayan akülü su skooter'ı aldığı anlatıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious