Taliplileri yarışacak işçileri eylem yapacak

  • Giriş : 05.07.2007 / 08:27:00

Petkim'in özelleştirme ihalesi bugün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) dün yapılan açıklamada, Petkim'in sermayesindeki, ÖİB'ye ait yüzde 33'lük B grubu hisse ve yüzde 11'lik A grubu hisse ile Emekli Sandığı'na ait yüzde 7'lik B grubu hisse olmak üzere toplam yüzde 51'lik kamu hissesinin özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesinin, bugün saat 11.00'de Ankara Swissotel toplantı salonunda yapılacağı bildirildi.

Düzenlenecek ihalede, daha önceden teklif veren toplam 8 firma ve girişim grubu yarışacak. Sıkı bir pazarlığa sahne olması beklenen ihaleye katılacak şirketler şöyle: “Carmel-Limak Ortak Girişim Grubu, Trans- CentralAsia Petrochemical Holding Ortak Girişim Grubu, Zorlu Holding, Hokan Chemicals Ortak Girişim Grubu, Çalık- IOCL Ortak Girişim Grubu, Naksan-Torunlar-Toray-Kiler Ortak Girişim Grubu, Fırat Plastik, Kauçuk Sanayi ve Ticaret A.Ş., Socar&Turcas-Injaz Ortak Girişim Grubu."

ACELEYE GETİRİLMESİN

İhale süreci böyle gelişirken Petkim işçileri dün de özelleştirme kararını protesto için eylem yaptılar. Tüpraş işçilerinin de destek verdiği eylem sonrası bir açıklama yapan Petrol-İş Başkanı Mustafa Öztaşkın, "Yangından mal kaçırır gibi seçime 17 gün kala Petkim ihalesini yapacaklar. Petkim işçileri de, Ankara'da ihalenin yapılacağı Swissotel önünde hükümeti protesto edecek" dedi. Açıklamada, eylemlerin Aliağa Petkim'de de süreceği belirtildi. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç da, dün bir açıklama yaparak, "Petkim'i seçim öncesinde aceleyle özelleştiren siyasiler bunun bedelini öder" dedi.

İZMİR LİMANI'NA ONAY

Öte yandan, Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK), İzmir Limanı'nın işletme hakkının Global-Hutchison-EİB Ortak Girişim Grubu'na devredilmesini dün onayladı. Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan ÖYK kararı uyarınca, 1 milyar 275 milyon dolar ile en yüksek teklifi veren grubun sözleşmeyi imzalamaktan imtina etmesi halinde teminatı irat kaydedilerek, 1 milyar 270 milyon dolar ile ihalede en yüksek ikinci teklifi veren Çelebi Holding'e işletme hakkı devredilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious