TALPA: Facia ucuz atlatıldı

TALPA: Facia ucuz atlatıldı.13185
  • Giriş : 25.02.2009 / 16:59:00

Türkiye Havayolları Pilotları Derneği Başkanı Ziya Yılmaz, Hollanda'da kaza yapan THY uçağının iniş pozisyonunda olmasının, kazanın ucuz atlatılmasını sağladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Yılmaz, dernek merkezinde düzenlediği basın toplantısında, televizyonlarda kaza hakkında peşin hükümlerle yorum yapıldığını ve uçak kazalarında çok geniş çaplı incelemeden sonra detayların ortaya çıktığını bildirdi.

Uçak kazalarının binlerce sebebi olabileceğini ifade eden Yılmaz, ''Göz ardı edilebilecek ufacık bir sebep bile kaza sebebi olabilir. Dolayısıyla erken yorum yapmak bizim açımızdan abesle iştigal bir şeydir'' dedi.

Yılmaz, uçağın iniş komplikasyonunu temin ettiğini ve hava durumunun da kendileri için normal görüldüğünü belirterek, fakat olayın çok sıcak olması nedeniyle bu konuda söylenecek her şeyin insanları yanlış yönlendirebileceğini vurguladı.

Kaza yapan uçağın kaptanı Tahsin Arısan'ın Türk Hava Kuvvetleri kökenli ve 1976 yılında mezun olduğunu ifade eden Yılmaz, Arısan'ı çok yakından tanıdığını ve kendisinin uçuş konusunda çok bilgili olduğunu söyledi.

Ziya Yılmaz, Arısan'ın aynı zamanda öğretmen pilot olduğunu dile getirerek, ''Hatayla böyle bir kaza yapacağını düşünmek bile istemiyorum. Çünkü Tahsin Arısan'a öyle bir şey yakıştıramıyorum'' diye konuştu.

Uçağın iniş noktasından çok kısa mesafede bir yere inmiş olmasının çok değişik sebepleri olabileceğini belirten Yılmaz, ''Uçağın iniş pozisyonunda olması, kazanın bu kadar ucuz atlatılmış olmasına sebep olarak değerlendiriyorum'' dedi.

Kazayla ilgili uçağın ''kara kutusu'' çıktığı zaman konuşacaklarını belirten Yılmaz, uçak kaptanının, yıllarca aynı kokpitte uçtuğu ve bilgisine aşırı güvendiği bir arkadaşı olduğunu söyledi.

-YAKIT AZLIĞI İDDİASI-

TALPA Başkanı Ziya Yılmaz, bir gazetecinin, Hollandalı yetkililere atfen ''Uçağın yakıtının az olduğu'' şeklinde iddiaları bulunduğunu ifade etmesi üzerine şunları kaydetti:

''Öyle bir açıklama abesle iştigal. Çünkü uluslararası havacılık kurallarına göre, uçak meydanda bekleyecek yarım saat için ilave yakıt alır. Eğer o meydan kapatılırsa gideceği yere kadar bir yakıt, gideceği meydanda da, ilave yarım saat bekleyecek yakıt alınır. Uçaklarda öyle bir ihtimali ben kabul etmiyorum.''

Gazetecilerin, uçağın kaptanı Tahsin Arısan'la konuşup konuşmadığını sorması üzerine de Yılmaz, Arısan'ın cep telefonu kullanmadığı için kendisine ulaşamadığını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*