Tamirhaneden okula

  • Giriş : 21.10.2006 / 00:00:00

14 yaşındaki Ramazan Kasap, ‘Türkiye'de Çocuk İşçiliğinin En Kötü Biçimlerinin Ortadan Kaldırılması' projesiyle tekrar okullu oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çocuk işçiliğinin önlenmesi amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Uluslararası Çalışma Örgütü'nün desteğiyle 7 pilot ilde yürütülen proje kapsamında, Sinop'ta, 4'üncü sınıftan ayrılarak Sanayi Sitesi'ndeki bir oto tamirhanesinde çırak olarak çalıştığı belirlenen Ramazan Kasap, ailesi ikna edilerek tekrar okula başlatıldı. Ailesine yardım etmek için okulu bırakıp çalışmak zorunda kalan Kasap'ın okul kıyafetleri ve ders kitapları alındı. 4 yıl önce ayrıldığı Yunus Emre İlköğretim Okulu'na kaydı yaptırıldı. Eğitimine kaldığı yerden devam edecek olan Kasap, çok mutlu olduğunu söyledi.
AB fonuyla desteklenen projenin İl Koordinatörü Mehmet Zenci, çalışan çocukların okula tekrar gönderilmesi için yoğun bir çalışma yaptıklarını ve bunun da meyvelerini almaya başladıklarını söyledi. Zenci, “Ramazan'ı yeniden okula kayıt yaptırdığımız için çok mutluyuz. Onun takipçisi olacağız. Ve alacağı diplomayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Bütün hayatı boyunca eğitim masraflarını biz karşılayacağız. Amacımız çocuk işçilere ve ailelerine ulaşarak onların sorunlarını ortadan kaldırmak. Çocukların okuldan kopmamalarını sağlamak. ILO ve AB'nin desteği ile bu çocuklarımıza ulaşmaya ve yardım etmeye devam edeceğiz” dedi.
Proje Koordinasyonu Saha Çalışanı Türkan Fırıncı ise, Ramazan Kasap için artık yeni bir dönemin başladığını belirterek, onun başarılı olacağına inandığını dile getirdi.
Yunus Emre İlköğretim Okulu Müdürü Mehmet Ali Yiğit de, öğrencilerini tekrar aralarında görmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, “Geçmiş eksik günlerini burada tamamlamaya çalışacağız. Onun yeniden okula adapte olması için elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.
Arkadaşlarıyla hasret gideren Ramazan Kasap, yeniden okula başladığı için çok mutlu olduğunu söyledi. Okulu çok sevdiğini ve okumak istediğini söyleyen Kasap, “Yeniden okula başlamanın heyecanı ve mutluluğu içerisindeyim,“ dedi. Ardından sınıfta bulunan tüm öğrenciler “Aramıza hoşgeldin Ramazan” diyerek alkışlayıp tempo tuttu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious