Tan: Fransa ve AB ayrı konular

  • Giriş : 06.12.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Fransa ile de bütün diğer üyelerle olduğu gibi temasların devam edeceğini belirterek, "AB konusu çok ayrı bir mesele. Bu konunun dışında" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bütün ülkelerle en yoğun ve görüşlerini en açık şekilde ortaya koyacak şekilde görüşmeler sürdürdüklerini belirten Tan, "AB sancılı bir dönemden geçmektedir. Bunu anlayışla karşılamaktayız ve bunun bilinci içindeyiz. Bu dönemin atlatılması konusunda AB üzerine düşen sorumlulukları yerine getirecektir ve eminim büyük düşünerek karar alacaktır." şeklinde konuştu.

Tan, AB Konseyi'nin 14-15 Aralıkta toplanacağını, herkesin bu toplantıya odaklanması gerektiğini söyledi. Tan, Konsey toplantısına kadar hem Türkiye hem de AB'nin kendi içinde çeşitli müzakereler yapmakta olduğunu söyleyerek, bir kesit olarak bunlardan birinin ele alınarak yorumlanmasının yanlış olacağını bildirdi.

Tan, "Ayrıntılar hakkında kesin yargılara gitmek ve onları kesin yargılarla tartmak yanlış ve yanıltıcı olur. Biz AB'nin mutlaka kendisine yaraşır şekilde büyük düşüneceğine inanıyoruz" diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Gül'ün dün ABD'nin Ankara Büyükelçisi Ross Wilson ile yaptığı görüşmenin AB ile bir ilişkisi olup olmadığının ve ABD'nin son sorunlara çözüm bulunmasındaki rolünün sorulması üzerine Tan, AB konusunun da ABD ile ilişkiler çerçevesinde görüşülen konular arasında bulunduğunu söyledi.

Tan, Türkiye-ABD ilişkilerinin çok kapsamlı olduğunu ve bu çerçevede hemen hemen her konunun görüşülmekte olduğunu söyleyerek, "Dolayısıyla AB konusu da elbette gereken zamanlarda ve gerekli çerçevelerde ABD ile görüştüğümüz bir konudur. ABD bizim dost ve müttefikimiz bir ülkedir, bu nedenle doğal olarak bu konuyu da görüşeceğiz. Onların ne yapacakları veya ne yapmayacakları ise onların bileceği iştir. O konuda yorumda bulunmam doğru olmaz." dedi.

Tan, Gümrük Birliği Ek Protokolü'nün uygulanmasına yönelik bir soruya, "Uygulamadan kastınız limanların açılması ise ancak KKTC üzerindeki izolasyonların kaldırılması neticesinde değerlendirilebilir. Aksi takdirde bizim tek taraflı adım atmamız söz konusu olmayacaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious