Tan: Henüz karar verilmedi

  • Giriş : 17.08.2006 / 00:00:00

Dışişleri Sözcüsü Tan, "Asker gönderme konusunda henüz bir karar verilmedi" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birliğimiz insani ve lojistik amaçla orada olacaktır" dedi.
Dışişleri Bakanlığı'nda haftalık bilgilendirme toplantısı düzenleyen Tan, gazecilerin çeşitli sorularını cevapladı. Tan, Lübnan'daki süreci Türkiye'nin yakından takip ettiğini ve bu süreçte gerçekleşen toplantılara da Türkiye'nin katıldığını söyledi. Türkiye'nin Lübnan'a asker göndermesine ilişkin bir soru üzerine Türkiye'nin bu konuda henüz bir karar almadığını vurgulayan Tan, "Türkiye şayet güç gönderecekse bu asla muharip güç olmayacak. Oradaki grupların silahsizlandırılması için çalışmayacak. Birliğimiz orada insani yardım ve lojistik yapıya sahip olacaktır. Tabi taraflardan gelecek isteğe göre bu şekillendirecektir. Ancak bir defa daha belirtmek istiyorum biz bu yöndeki kararlarımızı henüz vermedik. Olayları yakından takip etmektediyz. Ülkemizin yarar ve çıkarları doğrultusunda, tarihi sorumluğumuz bilincinde gerekli adımları atacağız" diye konuştu.

Lübnan'daki Hizbullah Lideri Nasrallah'ın yerini Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) verdiği yönündeki haberlerin hatırlatılması üzerine ise Tan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün bu haberleri açık bir dille yalandığını yaptığını hatırlatarak, "Böyle bir bir bilgilendirme asla ilgili kurum tarafımızdan yapılmamıştır. Bunu gündeme getirenlere ilgili cevap verilmiştir" dedi.

Tan, daha önceden açıklandığı gibi Bakan Gül'ün pazar günü İsrail'e gideceğini anımsatarak,Lübnan'daki süreç için gerektiğinde Türkiye'nin Suriye'de dahil tüm bölge ülkeleriyle görüşebileceğini ifade etti.

Kuzey Irak'ta bulunan PKK'ya karşı mücadele için Türkiye-ABD-Irak arasında kurulacak koordinasyon birimi ile ilgili bir soruyu yanıtlayan Tan, teröre karşı işbirliği amacıyla ABD ile koordinasyon biri kurulacağını, bununda ABD'nin terörle mücadeleye verdiği önemi gösteridğine işarete ederek, "ABD'nin kimi atacağı ve görevledirileceği henüz belli değil. Bu belli olduktan sonra bizde kendi değerlendirmemizi yapacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious