Tan: İsrail ölçüsüz güç kullanmıştır

Tan: İsrail ölçüsüz güç kullanmıştır  .15533
  • Giriş : 05.03.2008 / 09:37:00

Türkiye İsrail Büyükelçisi Namık Tan, İsrail'in Gazze'de Filistinlilere karşı ölçüsüz güç kullandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsrail'de inşaat alanında çalışan en büyük Türk şirketi Yılmazlar Grup'un davetlisi olarak İsrail'e gelen ve yaklaşık 80 Türk gazeteciyi Tel Aviv'deki Türkiye Büyükelçiliği'nde kabul eden Büyükelçi Namık Tan, İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda orantısız güç kullandığına dikkat çekti.

Büyükelçi Tan, gazetecilerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail'i kınadığını hatırlatması üzerine, İsrail'in Türkiye'nin stratejik dostu oduğunu ve bu yüzden dost olarak Türkiye'nin İsrail'e yanlış yaptığını söylemesinin bir görev olduğunu söyledi.

Tan açıklamasında şunlara yer verdi: "İsrail orantısız güç kullanmıştır. İsrail bizim stratejik dostumuzdur. Dostluklar da bugünlerde belli olur. Biz dost olarak yanlış yaptıklarında söylemek durumundayız. Her iki tarafa da yöntemin yanlış olduğunu izah etmeye çalışıyoruz. Yanlışları söylemek bizim görevimizdir. Başbakanımız da bunu yapmıştır. Her iki tarafın temsilcileriyle görüşüp yanlışları doğruları göstermiştir. İsrail'in ölçüsüz güç kullandığına dikkat çekmiştir. Filistinlilere de, sivil yerleşim alanlarına yönelik roket saldırılarınıdan vazgeçmeleri telkininde bulunmuştur. Dolayısıyla biz gönül rahatlığı ile yanlışları söylemek durumundayız."

İsrail'in PKK'ya yapılan operasyona nasıl baktığı sorusu üzerine Tan, "İsrail terör örgütü PKK ile mücademize katkı sağlamıştır. Çok önemli teknik destek sağlamıştır. İsrail'den aldığımız insansız hava araçları ile operasyonu icra edebilmekteyiz. İsrail bunun bir terörle mücadele olduğunu dile getirmiştir." diye cevapladı.

"İsrail ile Türkiye arasındaki su sorununun çözümü konusunda gelişme var mı?" sorusuna Tan, devlet garantisi verilemediği için bu projenin askıya alındığını dile getirdi.

Büyükelçi Namık Tan ve eşi, Türkiye'den gelen gazeteciler onuruna verilen resepsiyonda bol bol sohbet etti. Tan, gazetecilerle toplu fotoğraf çektirdi. Gecenin ardından Büyükelçi ve eşi gazetecileri tek tek uğurladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious