Tan: Rapor gerçeklikten uzak

  • Giriş : 05.09.2006 / 00:00:00

Namık Tan, dün oylanan Türkiye Raporu'nun AP'nin ciddiyeti ile bağdaşmadığını dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Namık Tan, yaptığı yazılı açıklamada AP Dışilişkiler Komitesinde dün oylanan Türkiye Raporu hakkında bir soruya cevap verdi. Hollandalı Hristiyan Demokrat Parlamenter Camiel Eurlings tarafından hazırlanan Türkiye Raporu'nun Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesinde oylanarak 25-28 Eylül 2006 tarihlerinde toplanacak Genel Kurula havale edildiğini hatırlattı.

Rapor yazım çalışmalarının halen devam ettiğini ve son şeklinin henüz ellerine ulaşmadığını kaydeden Tan, "Ancak alınan bilgiler çerçevesinde Türkiye-AB ilişkilerinin yönelimiyle ilgili olmayan ve bu ilişkilere katkıda bulunmayacağı aşikar olan, sağduyu ve nesnellikten uzak unsurlara ağırlık verdiği anlaşılan sözkonusu raporun bu haliyle bir anlam ifade etmesi beklenmemelidir" dedi.

"Rapordaki gerçekçilikten uzak ve siyasi saiklerle kaleme alınmış bazı unsurların AP'nun itibar ve ciddiyetiyle de bağdaşmadığını düşünüyoruz" diyen Tan, şöyle devam etti: "AB Komisyonu Başkanı Barroso'nun da ifade ettiği gibi "emrivaki yaratmak suretiyle" sözde Ermeni soykırımı gibi ciddi bir akademik disiplin gerektiren konularda dahi objektiviteden uzak koşullar getirme arayışı tarafımızdan büyük üzüntüyle karşılanmıştır. AP'nun Türkiye-AB ilişkilerini teşvik eden bir yaklaşım içerisinde olması temel beklentimizdir. Bu çerçevede Genel Kurulda yapılacak görüşme ve oylamada bu durumun düzeltilmesi için AP milletvekillerinin gerekli sağduyu ve ileri görüşlülüğü göstermelerini bekliyoruz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious