Taner Ünal'a örgüt kurma suçundan yakalama emri

Taner Ünal'a örgüt kurma suçundan yakalama emri.12799
  • Giriş : 04.04.2008 / 15:57:00

'Vatansever' şok: "Ünal'a 'Çete' ve 'dolandırıcılık' suçundan yakalama emri"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesi, aralarında Vatansever Kuvvetler Güç Birliği Hareketi (VKGB) Genel Başkanı Taner Ünal'ın da bulunduğu 4 kişi hakkında yakalama emri çıkarttı.

Diyarbakır'da ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' ile ''nitelikli dolandırıcılık'' suçlarından yargılanan ve aralarında VKGB ile Temiz Toplum Derneği yöneticilerinin de bulunduğu 14 sanığın yargılanmasına devam edildi.

Diyarbakır 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, VKGB Bölge Başkanı Yüksel Bayrak, VKGB Diyarbakır İl Başkanı Soner Akmeşe ve Temiz Toplum Derneği Diyarbakır İl Başkanı Cihan Kayaalp'ın da aralarında bulunduğu tutuklu 14 sanık hazır bulundu.

Bir önceki duruşmada hakkında yakalama emri çıkartılan Hürriyet ve Değişim Partisi (HÜRPARTİ) Diyarbakır İl Başkanı Hasan Özmen de duruşmaya katıldı.

Sanık Özmen, hakkındaki suçlamaları kabul etmeyerek, ''Ben kimseden menfaat temin etmedim. Zaman zaman yanımıza gelen arkadaşlar olmuştur. Ama ben hiç kimseye 'Yargıtay'da tanıdıklarım var' demedim. Kimseye aracı olmadım'' dedi.

Mahkeme heyeti, sanık Özmen hakkındaki suç vasfının değişme ihtimalini dikkate alarak, yakalamanın tutuklamaya dönüştürülmesine yer olmadığına karar vererek, yakalama emrinin geri alınması için yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Mahkeme heyeti ayrıca, dava dosyasıyla birleştirilen bir başka dosyada yargılanan VKGB Genel Başkanı Taner Ünal, Abdullah Yekdeş, Mesut Sezer ve Şeyhmus Ercan hakkında yakalama emri çıkartılmasına karar verdi.

Duruşma, dosyadaki eksikliklerin giderilmesi için ertelendi.

Sanıklar, TCK'nın ''suç işlemek amacıyla örgüt kurmak'' ve ''nitelikli dolandırıcılık'' suçlarından yargılanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious