Tanık iddialı: Samast alkışlarla karşılandı

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

Dink'in katil zanlısı Samast ile Bayrampaşa Cezaevi'nde kalan Ersoylu, "Benim anlattıklarımın hepsi gerçek. Hiçbir yalan yok. Ben gördüklerimi söyledim." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast ile ilgili bir gazetede açıklamaları yer alan Hasan Ersoylu, anlattıklarının hepsinin gerçek olduğunu söyledi. Bayrampaşa Cezaevi'nin böcekten ve pislikten geçilmediğini ileri süren Ersoylu, "Burada 20 kişilik koğuşlarda yer yer 80 kişi kalıyor. İnsanlar koridorlarda yatıyor, tuvalet dışında nerede yer bulursa orada yatıyor. Bazı tutuklular nöbetleşe yatıyor saat 3'e keder birisi saat 3'ten sonra başkası yatıyor. Burada koğuş ağaları yatağı para ile satıyor. Ogün Samast geleceği zaman mahkumları başka koğuşa aldılar." dedi.

Ogün Samast gittikten sonra kaldığı hücreyi gördüğünü anlatan Ersoylu, "Burayı görünce şaşırdım. Burası pisti temizlemişler, boya yapılmış. Yere serilen halıların parçaları duruyordu. Koğuşta fiş yok ama koridorda var. Oradan televizyon kurulmuş. Ben de o televizyonu izledim. Ogün Samast ilk gelirken de alkış sesleri duydum. Kimlerin alkışladığını görmedim ama duydum." diye konuştu.

Pardon filminde hikayesi anlatılan kişinin kendisi olduğunu aktaran Ersoylu, "Ben neden yalan konuşayım. Ben doğru söylüyorum. Bana haber geldi ki gazetecilere hapishane gezdirilmiş, temizlendikten sonra gezdirilir. Ben sonuna kadar söylediklerimin arkasındayım. Gördüklerimi anlattım, yalan olan hiçbir şey yok. Ben diyorum eğer insan hakları varsa her mahkuma eşit imkan tanınsın birine başka diğerine başka olmasın." diye konuştu.

Tutukluların konuşmaması için baskı yapıldığını iddia eden Ersoylu, "Ben her makamda ve her zaman söylediklerimin arkasındayım. Gördüğümü yaşadığımı anlattım. Savcı ile İnsan Hakları Komisyonu'nda, Adalet Komisyonu'nda ya da televizyonda canlı yayında yüzleşmeye de hazırım. Bir yalan yüzünden hayatı kararmış birisi yalan söyleler mi?" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious