Tanjevic: Hedef şampiyonluk

Tanjevic: Hedef şampiyonluk.10592
  • Giriş : 21.06.2007 / 16:32:00
  • Güncelleme : 21.06.2007 / 16:56:52

Tanjevic, 2006 Dünya Şampiyonası'ndan daha başarılı bir hedef ortaya koyduklarını ifade etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

(A) Milli Basketbol Takımı Antrenörü Bogdan Tanjevic, İspanya'da katılacakları Avrupa Şampiyonası'nda, 2006 Dünya Şampiyonası'ndan daha başarılı bir hedef ortaya koyduklarını ifade etti.

Tanjevic, Hyatt Regency Otel'de düzenlenen basın toplantısında milli takımın aday kadrosunu açıkladıktan sonra yaptığı değerlendirmelerde, kadroyu hem bugünü hem de 2010 yılında Türkiye'de yapılcak Dünya Şampiyonası'nı düşünerek belirlediğini, Avrupa Şampiyonası'nda alınacak başarılı bir sonucun yanında, 2008 olimpiyatlarına katılma hakkı elde etmenin de kendileri için çok önemli olduğunu vurguladı.

Hazırlık dönemini iyi geçirip iyi bir atmosfer yaratacaklarını kaydeden “Avrupa Şampiyonası'nın kalitesini herkes biliyor. Son Dünya şampiyonası'nda yaptığımızdan daha iyi bir hedefimiz var. Aynı zamanda hepimizin rüyası ve isteği var bu da olimpiyatlara katılmak” diye konuştu.

Tanjevic, NBA'de forma giyen oyuncuların kendisi için ayrı bir ifadesi bulunmadığını, bu oyuncuların gerçek göstergesinin milli takıma ne kadar faydalı olabildikleri olduğunu kaydederek, şunları kaydetti:

“Rica ediyorum bu oyunculara NBA oyuncusu olarak bakmayın. Ben her oyuncuya şunu söylüyorum; 'Bütün sorumluluğu üzerinize almayın, sorumluluğu paylaşın. Kimse o kadar güçlü değil. Sorumluluğu paylaşabilirsen daha iyi oyuncu olursun takımın da iyi olur.' Mehmet'ten Hidayet'ten bunu istiyorum. Başarılı olmak istiyorsak, işlerimizi iyi bir şekilde paylaşacağız. Onlarda bu ışığı gördüm. Onlarla beraber kafa olarak aynı yolda olduğumuzu düşünüyorum”
Hidayet'in geçen yıldan farklı bir görüşü olduğunu kaydeden Tanjevic, milli takımın 16 Temmuz'da başlayacak hazırlık çalışmalarından 15 gün önce kondüsyoner eşliğinde antrenmanlara başlamak istediğini belirterek, “Aynı şekilde Mehmet de en iyi şekilde en iyi forma ulaşacağına söz verdi” dedi.

Tanjevic, “Neden Mirsad'ı ikna etmediniz?” şeklindeki soru üzerine yaptığı açıklamada, Mirsad'ı çok sevdiğini ve kendisi için bir arkadaş gibi olduğunu belirterek, “Mirsad sorumluluğu çok küçük yaştan itibaren aldı. Bunun için de en çok yıpranan oyunculardan birisi” diye yanıt verdi.

Kadroya almadığı Kerem Tunçeri'nin yine de aklında olduğunu, onun pozisyonundaki oyuncuların sakatlığı durumunda 10-15 günlük hazırlık sonunda bu oyuncuyu kadroya dahil edebileceklerini kaydetti.

Tanjevic, bir soru üzerine kamp öncesi oyuncuların bir yemekte bir araya gelerek varsa aralarındaki küçük sorunları halledeceklerini sözlerine ekledi.

-URGAY DEMİREL: “YAPILAN HAZIRLIKLAR MEYVESİNİ VERECEK”

Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel, son dünya şampiyonasında 6. olarak önemli bir başarıya imza atan milli takımın, en iyi ekiple Avrupa şampiyonasına katılmak için hazırlıklarına başlayacağını ifade etti.

Türkiye'de yapılacak 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası'nda şampiyonluğu hedefleyen Milli Takım için uzun süredir yapılan hazırlıkların meyvelerini vereceğine inandığını belirten Demirel, “Olimpiyatlara katılmak da bizim için büyük bir hedef. Geçen yılki performansa güvenerek, bu yıl da oyuncuların form durumlarına bakarak başarı elde etmek konusunda kararlıyız. İnşallah İspanya'da Japonya'daki gibi coşkulu bir sevinç yaşar ve bizi heyecanlandıracak takımı sahada görürüz” diye konuştu.

Tanjevic'in Fenerbahçe Ülker ile anlaşması konusuna da değinerek açıklamalar yapan Demirel, kış aylarında milli maçlar olmaması nedeniyle kontratta yazan hakları kullanarak, Tanjevic'in bir kulüple anlaşmasını kabul ettiklerini bildirdi.

2004 yılının başında Tanjevic ile anlaştıklarını hatırlatan Demirel, 2005 Avrupa Şampiyonası sonuna kadar bir kulüple anlaşmama şartı koyduklarını, geçen yıl teklif almasına rağmen sadece milli takımın başında yer almak istediğini kaydederek, “Tanjevic bu sene gelen teklifleri değerlendirmek istedi. Biz de uygun gördük. Bizim buradaki sevincimiz dışarıdan da teklifler almasına rağmen Türkiye'de kalmak istemesi oldu” şeklinde konuştu.

Bu arada, toplantıda (A) Milli Takım Yardımcı Antrenörü Aziz Bekir, federasyon genel sekreteri Ali Özsoy, (A) Milli Takım Menajeri Harun Erdenay ve Basketbol Milli Takımlar İdari Sorumlusu Barbaros Akkaş da hazır bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious