Tanju Çolak'tan sert sözler

Tanju Çolak'tan sert sözler.9067
  • Giriş : 30.06.2008 / 13:00:00

'Biz o golleri lunaparkta atmadık' diyen eski gol kralı Tanju Çolak, Türk futbolunda bir yerlere gelemeyişinin sebebini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Türk futbolunun yaşayan efsanelerinden Tanju Çolak, kendilerini camianın içinde istemeyen bir kesim olduğunu belirterek, Türk futbolu ile ilgili umutsuz konuştu.

Tanju Çolak, 42 Sporayna Dergisi'ne verdiği röportajda Türk futboluna güzel katkılarının olduğunu ancak bunun değerinin ne kadar bilindiğinin soru işareti olduğunu söyleyerek, "Basında ya da kulüplerde yer alıp almamak bizim karar dahilimizde olmuyor. Tercih edilirsek olabiliyor. Ne yazık ki yazılı ve görsel basın bize karşı bir tepki koyuyor. Bunu anlamış değilim. Onlarla birlikte olamadığımız için, tercih edilmediğimiz için ister istemez futbolun dışında bırakılıyoruz. Her grup kendine birilerini çıkarıyor. Uğur Meleke'ler, Gürcan Bilgiç'ler, Mehmet Demirkol'lar çıkıyor. Türkiye'de mantar gibi Futbol adamı çıkıyor. Türkiye'de 70 milyon futbolu biliyor. Herkes yorum yapıyor. Ama biz gerçek futbolun sahipleri olarak 10 yaşımızdan beri futbolun içinde olmamıza rağmen bir yerlerde olmuyoruz, oldurulmuyoruz işin gerçeği. Bu yüzden bunun üzüntüsünü yaşıyoruz. İster istemez iş hayatında tercihlerimizi farklı yerlerde kullanıyoruz. Ben de ticaret sektöründe var olmaya çalışıyorum. Bunun nedeni de, bize vefasız davranılmış olunması. Ve biz bu golleri lunaparkta atmadık. Ama onlar bizi kabul etmiyorlar, etmek istemiyorlar. Çünkü başkaları gibi sırtlarını sıvazlamadık. Yani herkes kimin ne olduğunu biliyor. Futbolun dışında olanlar, hayatı boyunca Futbol topuna tekme atmamış kişilerin elinde futbolumuz. Umurumda değil Şansal Büyüka'nın, İlker Yasin'in beni istememesi" dedi.

Türk futbolunun ve kulüplerin profesyonelce yönetildiğine inanmadığını ifade eden Tanju Çolak, "Türk futbolu tüccar zihniyeti ile yönetiliyor. Bir tane örnek gösterebilir misiniz, bir Futbol kulübünü yönetip eskiden Futbol oynamış futbolun içinden gelen birisini. Hepsi ticaret adamı, beyaz eşyacı, petrolcü, ya da inşaatçı. Bu adamlar kulüpleri kendi şirketleri gibi yönetiyor. Futbol farklı bir oyun. Avrupa'da kulüpleri bilenler yönetiyor, biz de futbolu çok bildiğini sananlar yönetiyor. Kimse de buna dur diyemiyor. Çünkü ortada böyle güzel bir pasta var, bırakılar mı? Türk futbolundan bu saatten sonra bir cacık olmaz" şeklinde konuştu.

Türk futbolunda yeni yıldızların yetişmediğini savunan Tanju Çolak, "Futbolumuzda yıldız çıkmıyor. Türkiye'de genç oyuncuların kendilerine örnek alabileceği oyuncular yok. Genç oyuncularımızda istikrar yok. Yeni yetişen oyucular da istikrar olmayınca bir yere gelemezler" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious