Tanju: Hakan jübile yapsın

Tanju: Hakan jübile yapsın.9067
  • Giriş : 01.06.2008 / 11:05:00

Türk futboluna adını altın harflerle yazdırmayı başaran ender isimlerden biri olan Tanju Çolak, yine büyük oynuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir dönem attığı yüzlerce golle gönüllerde taht kuran efsane futbolcu, şimdilerde ise dünyanın en ünlü kulüplerinden Milan'la ortak bir projeye imza atmanın mutluluğunu yaşıyor.

Çolak, Milan'ın 47 ülkede faaliyet gösteren altyapı organizasyonunun Türkiye ayağını yönetmek için sabırsızlanıyor.

'Avrupa Gol Kralı' unvanlı unutulmaz futbolcu ile Zaman Gazetesi'nden Ahmet Uykan ülkemize büyük bir prestij kazandıracak olan Milan Junior Camp'ı hem de gündemi meşgul eden çarpıcı konuları konuştu.

Terim'in forvet seçimini doğru buluyor musunuz?

"Bu konuda tüm tasarruf tabii ki Fatih Terim'e aittir. Ancak bizler de Futbol adamıyız ve yorum yapmak durumundayız. Bana göre Fatih hoca, özellikle Ümit Karan veya Fatih Tekke ikilisinden birini muhakkak kadroya almalıydı. Çünkü ikisinin de gol vuruşları ve driplingleri mükemmel. Ayrıca bu tür maçlarda çok az gol pozisyonu yakalama şansınız var. Bunları da ancak Ümit ve Fatih gibi oyuncular değerlendirebilir."

Hakan'ın' Euro 2008'de olmayışı sizi şaşırttı mı?

"Hayır, gayet normal karşıladım. Hakan Şükür'e G.Saray'da bile bir sene daha oynamasına sıcak bakılmazken Fatih Terim'in kalkıp da onu kadroya davet etmesi yadırganabilirdi. Daha büyük kaos çıkardı."

Hakan'ın yerinde olsaydınız jübile yapar mıydınız?

"Hakan Şükür'e şu durumda yakışan tek şey Galatasaray formasıyla jübile yapması. Birçok oyuncuya nasip olmayan bu teklifi kabul etmeli. Ona benden ağabey nasihati. Jübileyi yapsın ve daha sonra ister Dubai'de ister Katar'da veya ABD'de top oynasın. Aksi halde yanlış yapar ve kaybeden kendisi olur. Artık polemiklerden uzak durması gerekir."

Bazı spor otoriteleri, Feldkamp görevde kalsaydı G.Saray'ın şampiyon olamayacağını iddia ediyor. Siz bu görüşe katılıyor musunuz?

"Feldkamp, görevde kalsaydı G.Saray'ın işini zorlaştırabilirdi. Çünkü oyuncular Kalli'ye olan sevgisini ve inancını yitirmişlerdi. Normalde oyuncular sevdikleri hocanın gidişinden sonra düşüş yaşarlar. Halbuki G.Saray'da tam tersi bir durum yaşandı ve oyuncular birbirine daha çok kenetlenerek 6 maçı da kazanıp şampiyonluğa ulaştı. Yani 'Biz Felkamp'sız da yaparız' düşüncesi oluştu. Burada Cevat Güler hocanın fazla bir payının olmadığını düşünüyorum. Futbolcuların birlik ve beraberliği başarıyı getirdi."

Fenerbahçe, Zico ile devam etmeli mi? Brezilya ekolü Fenerbahçe'ye yaradı mı?

"Zico, bana göre başarılıdır. F.Bahçe, maceraya girmeden Zico ile yola devam etmeli. Kimi alacak ki bu saatten sonra? Yeni gelen hoca ben Türkiye'yi tanımıyorum, bu oyuncular benim sistemime uymuyor diye bahanelerde bulunacak. Fakat Zico'nun böyle bir şansı yok. F.Bahçe'deki yabancıların çoğu Güney Amerika kökenli. Bu yüzden farklı ülkelerden gelen oyuncuları benimsemiyorlar. Örneğin Kezman'ı bana göre dışlıyorlar. Bu nedenle Alex'in, Deivid'in, Aurelio'nun, Edu'nun, Carlos'un ve Lugano'nun olduğu bir takıma Güney Amerikalı hoca şart."

Kezman'ın yaşadığı durum senin F.Bahçe'de oynadığın yıllarda Sakaryalılar grubuna mı benziyor?

"Evet, Kezman hemen hemen aynı sendromu yaşıyor. Ben Sakaryalılardan çekmiştim, Kezman da Brezilyalılardan çekiyor. Saha içinde bunu gözlemlemek mümkün. Çünkü bunu bizzat yaşadım. Fakat basın bu durumun üzerini ne hikmetse örtüyor."

Niçin çok yakın arkadaşınız olan Rıdvan Dilmen kadar yorumcu olarak rağbet görmüyorsunuz?

"Bu konuya temas ettiğin için teşekkür ederim. Rıdvan Dilmen'le aynı jenerasyonun oyuncusu olmamıza rağmen o benim kadar Futbol oynayamadı, gol atmadı. Ona son derece saygılıyım. Yorumculuğu çok iyi yapıyor. Ancak Türkiye için bir tek Rıdvan Dilmen yetmez. Rıdvan'a sahip çıktıkları kadar bana ve diğer arkadaşlarımıza da sahip çıkmaları gerekir. Biz ambargoluyuz sanki. Şimdi ise 'google yazarı' çıktı. Uğur Meleke, Mehmet Demirkol veya Yalçın Dümer hayatlarında bir kere topa vurmuşlar mı? Türkiye'de kimse haddini bilmiyor. Maalesef kriter yok. O zaman ben de Sezen Aksu'yu ve Türk sinemasını mı eleştirip yorumlamalıyım? Bu saatten sonra doktor, mühendis mi olmalıyım?"

Sizce Türkiye'de yorumcu olmanın kriteri ne?

"Türkiye'de herkes futbolu biliyor. Hayır, futbolu sadece oynayan ve yaşayan bilir. Fakat halkın sevgisi bize yetiyor. Biz onların içinden geldik. O yüzden bizi çekemiyorlar. Her şeyi satın alabilirsiniz ama sevgiyi asla. Ben bunları söylediğim için spor müdürleri bana cephe alıyor. Ben bu yaştan sonra kimseye yalakalık yapmam. Öldükten sonra mı bize sahip çıkacaklar? Ben bunları kendim için söylemiyorum. Tabiri caizse benim tuzum kuru. Ancak maddi imkanı olmayan birçok arkadaşımız var. Niye onlara sahip çıkılmıyor? Yazık değil mi? Bunlar benim çok ağırıma gidiyor. Burada Rıdvan'a da iş düşüyor. Eski arkadaşlarına destek olması lazım. Halk bizim gibi efsane oyuncuları ekranda görmek istiyor. Araştırma firmaları bu konuyu irdelesin. Bakın halk kimi istiyor? Ben artık futbolun dışında hiçbir işle uğraşmak istemiyorum."

Menajerlik şirketinizden verim alabildiniz mi?

"Kardeşim Yücel, oğlum Anıl ve koordinatörümüz Şebnem Çaldıran'la birlikte 'Tanju Çolak Sport Management' şirketini yürütüyoruz. Güzel işler yapıyoruz. Özellikle Bank Asya'da yıldızı parlayan oyuncuları bünyemizde barındırıyoruz. Süper Lig'de yer alan takımların birçok genç yetenekli oyuncuları da listemizde. Yaklaşık 50 tane pırıl pırıl oyuncumuz var. Fakat maalesef Türkiye'deki birçok oyuncu profesyonel menajerlerle çalışmak yerine kuaförüne, amigoya menajerlik yaptırıyor. Bunu anlamak mümkün değil. Futbolcular artık büyük düşünmeli ve kendilerini geliştirmeliler. Futbol Federasyonu da menajerlik yapmak isteyenlere artık bir kriter getirmeli. Avrupa'daki gibi seçkin insanlar menajer olmalı. Ayrıca biz her oyuncuyla anlaşmıyoruz. Çok seçici davranıyoruz."

Transfer dönemlerinde zaman zaman yöneticilerin ve teknik adamların, kulüplerinden komisyon aldıkları ileri sürülüyor?

"Birçok kulüpte kulüp idarecilerinin ve teknik direktörlerin komisyon aldığını ben de duydum. Fakat isim veremem. Bu yüzden özellikle yöneticilerin ve sporcuların ahlaklı olması şart."

Geçmişte ne gibi hatalar yaptınız?

"Hatalar insanlar içindir. Herkes hata yapar. Önemli olan o hataların bir daha tekrarlanmamasıdır."

'Milan Junior Camp' bize nasip oldu

Milan gibi dev bir kulüp ile partner olmak nasıl bir duygu? Bunu nasıl başardınız?

"Milan'ın böyle bir organizasyon için bizim şirketimizi tercih etmesi büyük bir onur. Özellikle kardeşim Yücel Çolak'ın girişimleri bizim Milan'la partner olmamıza vesile oldu. Bir sene boyunca Milan'la yazışmalarda bulunduk. İstanbul'a 3 kez bizimle görüşmeye geldiler. Şirketimizi en ince ayrıntısına kadar inceleyip araştırdılar. Futboldan gelme olduğumuz için bizim için büyük bir avantajdı tabiî ki. Toplam 5 kıtada ve 47 ülkede yapılan organizasyonu Türkiye'ye de getirdiğimiz için mutluyuz. Bu organizasyonu layıkıyla yaparak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek istiyoruz. 6 yetenekli oyuncuyu da Milano'ya götürüp San Siro'da top oynatacağız. Eğer bu oyuncular beğenilirlerse Milan'ın altyapısına alınacaklar."

Bu organizasyonda siz de aktif olacak mısınız?

"Teknik bakımdan sadece oyunculara gol ve kafa vuruşlarını göstermeye çalışacağım. Seçme dahil diğer aktivitelerin tamamını ise Milan'ın hocaları yapacak."

Şimdiye kadar Milan Junior Camp'a kaç kişi başvurdu? Sizin beklentiniz ne şekilde?

"Türkiye'nin hemen hemen her ilinden başvurular oldu. Bugüne kadar 250 kişi müracaat etti. 16 Haziran'a kadar bu sayının 900'ü bulacağını tahmin ediyoruz. Çünkü bizim insanlarımız genellikle son güne kadar bekler. 15 Haziran'da kayıtları bitireceğiz. Gazeteniz aracılığı ile Medical Park'a teşekkür ediyorum. Bu organizasyona büyük katkı sağladılar. Ücretleri 800 YTL'ye kadar indirdik ve kredi kartına 6 taksit yaptık. Bu fiyatın içinde 2 adet Milan orijinal forması, şortu ve çorabı, 1 adet spor çantasının yanı sıra sürpriz hediyeler veriyoruz. 12 günlük kamp süresince çocuklara verilecek öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı beslenme uzmanları tarafından hazırlanacak. Tüm çocuklar evlerinden özel servislerle alınıp kamp sonunda ailelerine teslim edilecek. Katılımcılar Milan'ın antrenörleri tarafından yaşlarına ve yeteneklerine göre gruplara ayrılarak gerek stil gerekse teknik anlamda kaliteli bir Futbol eğitimi alacaklar. Biz kesinlikle maddi kaygı taşımıyoruz. Sadece Türk ailelerinin bir hayalini gerçekleştirmek istiyoruz."

İstanbul dışında Milan Junior Camp olacak mı?

"İstanbul'un dışında Antalya'da da bu organizasyonu yapmak istiyoruz. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, çok ısrarlı ve istekli. Bu nedenle önümüzdeki sene eylül ayında bu projeyi Antalya'da gerçekleştirme ihtimalimiz yüksek."

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious