Tanklar gün boyu Gabar'da tatbikat yaptı

Tanklar gün boyu Gabar'da tatbikat yaptı.14371
  • Giriş : 05.12.2007 / 16:11:00
  • Güncelleme : 23.09.2016 / 18:25:38

Tank Taburu, Gabar Dağı eteklerinde son dönemlerin en büyük tatbikatlarından birini yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gerçek mermilerin kullanıldığı tatbikatta tanklar gün boyu Gabar Dağı'nı dövdü.

Cizre Tank Taburu’ndan sabah saatlerinde çıkan yaklaşık 30 tank Kasrik Bölgesi'nde tatbikat yaptı. Bugüne kadar en çok tank katılımlı yapılan tatbikatı yüksek bir tepeden bölgede görev yapan üst düzey komutan ve subaylarda izledi.

Gün boyu süren tatbikatta tanklar Gabar Dağı'na gerçek mermilerle atış yaptı. Tank tatbikatının yapılacağı bölge sabahın ilk saatlerinden itibaren mayın arama ve taramasından geçirilirken, frekans kesici jammer araçları da görev aldı.

Şırnak'ta sabahın ilk saatlerinden itibaren askeri araç ve tank konvoyu hareketliliği vardı. Şırnak’ın kırsal alanına yaz aylarında konuşlanan ve içinde sahra hastanesinin de bulunduğu birlik, Hakkari bölgesine kaydırıldı.

Operasyonun başlamasının ardından birlikler başka alanlara kaydırılırken, konvoyda olağanüstü güvenlim önlemi alındı. Sabahın ilk saatlerinden itibaren konvoyun geçeceği yol güzergahlarında mayın arama ve taraması yapıldı. Konvoyda mühimmat dolu araçlar, ambulanslar dikkat çekerken, askerler sivil otobüslerle taşındı.

SINIRDA BÜYÜK OPERASYON

Kuzey Irak’a sıfır noktalarda bulunan Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli, Çukurca, Şırnak’ın Uludere kırsalında PKK’ya yönelik başlatılan operasyonlara bugün binlerce komando katıldı. Tam teçhizatlı komandolar, karlı dağlarda teröristlerin saklanabileceği mağaraları didik didik arıyor. 20’şerli gruplar halinde sınır bölgelerindeki dağları kordon altına alan komandoların her an çatışmaya girebileceği belirtiliyor. Kış mevsimini geçirmek üzere Türkiye’ye sızan teröristlerin izlerinin bulunması için bölgede hem savaş uçakları hem de helikopterler keşif uçuşlarını sürdürüyor.

Bir yandan Irak’a nokta operasyonları yapılması için bölgede PKK hareketliliği konusunda istihbarat çalışmaları devam ederken, sınırın Türkiye tarafında ise binlerce komandonun katılımıyla geniş çaplı operasyonlar başlatıldı. Kış mevsimini geçirmek üzere Türkiye’ye gruplar halinde sızdığı kahmin edilen 300 PKK’lı teröristin bulunması için komandolar karlı dağları karış karış, mağaraları didik didik aranıyor. Zor koşullara rağmen dağların zirvelerine tırmanan askerler, stratejik noktalara konuşlanıyor. Kordon altına alınan dağlarda teröristlerle her an çatışmanın yaşanabileceği belirtildi.

KEŞİF UÇUŞLARI ARTTI

Son olarak Şırnak’ın Gabar Dağları’nda çıkan çatışmadan sonra kaçan bazı teröristlerin Çukurca, Şemdinli ve Yüksekova’nın sıfır noktalarına gelebileceği belirtildi. Bu nedenle Diyarbakır 2'nci Taktik Hava Üs Komutanlığı’ndan dün gece kalkan 2 savaş uçağı bölge üzerinde uçuşu yaptı. Ayrıca gündüz de Yüksekova 21'inci Sınır Jandarma Tugay Komutanlığı’ndan sınır noktalarına çok sayıda helikopterler gönderildi. Helikopterlerin 280 kilometrelik Uludere-Şemdinli arasındaki bölgede keşif amaçlı uçtuğu belirtildi. Helikopterlerin çıkılması zor olan karlı dağların zirvelerine komando ve mühimmat taşıdığı da bildirildi.

KONVOYLAR SINIR BÖLGELERİNE

Hareketliliğin arttığı bölgelere, birliklerden askerler de kaydırılıyor. Son olarak Şırnak’ın Cizre İlçesi’nden hareket eden yaklaşık 300 komando, Uludere-Çukurca arasındaki sıfır noktalarda bulunan karakollara naklediliyor. Ayrıca bölgeye tanklar da gönderiliyor.

YOL GÜVENLİĞİ ARTTI

Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli ve Çukurca ilçelerinde askeri konvoyun geçiş yapacağı karlı yollarda ise mayın arama-tarama faaliyetleri sıklaştırıldı. Komandolar, karlı yollarda yapılan bu çalışmalara katılan askerlerin güvenliğini sağlamak için dağların tepelerine ve zirvelerine mevzileniyor. Ayrıca panzerler de sık sık güzergah üzerini kontrol ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious