Tankut Öktem'im heykeli tamamlandı

Tankut Öktem'im heykeli tamamlandı.19799
  • Giriş : 12.03.2008 / 17:53:00

4 ay önce geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden ünlü heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem'in yarım kalan ve en büyük heykel olma özelliği taşıyan ''Tarihe Saygı Anıtı'', atölye çalışanları tarafından tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul'da 6 Aralık 2007'de geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden ''Devlet Sanatçısı'' unvanlı, ünlü heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem'in ölümünden önce üzerinde çalıştığı önemli eserler arasında yer alan, Çanakkale Savaşları'nı anlatan en büyük heykel olma özelliği taşıyan ''Tarihe Saygı Anıtı'', atölye çalışanları tarafından tamamlandı.

OPET'in ''Tarihe Saygı Projesi'' kapsamında yaptırılan anıt, Çanakkale Deniz Zaferi'nin 93. Yıl Dönümü törenleri öncesinde 17 Mart Pazartesi günü Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde açılışı yapılacak ''Tarihe Saygı Parkı''nda yerini alacak.

Atölye Sorumlusu Adnan Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Öktem'in ölümünden sonra mirasına sahip çıkan kızlarının öncülüğünde atölyedeki çalışmaların devam ettiğini bildirdi.

Öktem'in, ''Tarihe Saygı Anıtı''nı ölümünden önce tasarladığını ve eskizini (taslağı) hazırladığını, atölye çalışanlarının da anıtın yapımına başladıklarını anlatan Gürsoy, ünlü sanatçının ölümünden sonra çok önem verdiği eseri bitirmenin ''boyun borcu'' olduğu bilinciyle hareket ettiklerini söyledi. Öktem, atölye çalışanlarının yoğun temposu sonucu eserin yaklaşık 4 ayda tamamlanarak, parkın açılış törenine yetiştirildiğini kaydetti.

Gürsoy, şöyle konuştu:

''Hocamız yaşasaydı, bu eser belki daha iyi olacaktı. Çünkü, ülkemizde Kurtuluş Savaşı'nı, Çanakkale Savaşları'nı, Atatürk dönemini, ondan daha iyi tasvir eden bir başka heykeltıraş yok. Biz, yine de O'nun yokluğunda önemli bir eserini ayağa kaldırmaktan çok mutluyuz. Bu çalışmanın bizim için ayrı bir önemi daha var; bu eserle atölyemiz rüşdünü ispatlamıştır. Çünkü bu anıt, atölyenin, hocamız ölmüş olsa da onun ruhunu, sanat anlayışını, misyonunu devam ettirdiğinin bir göstergesidir.''

ANIT, Çanakkale DESTANI'NI ANLATIYOR

Öktem'in, ''sağ kolum'' diye nitelendirdiği Mustafa Doğan da 8-10 kişilik bir ekip tarafından, çok büyük olması nedeniyle iki parça halinde hazırlanan anıtın, yarın tırla Çanakkale'ye götürülerek parktaki yerine tek parça olarak monte edileceğini söyledi.Doğan, 9 metre yüksekliğinde 3 metre enindeki anıtın 4x4 metre ebadındaki bir kaide üzerine oturtulacağını ifade etti. Anıtta, Çanakkale'de yazılan destanın bir kompozisyon halinde anlatıldığına işaret eden Doğan, anıtın üzerinde, ''Atatürk Anafartalar'da'', ''Kucağında Avustralyalı vurulmuş bir askeri taşıyan Mehmetçik'', ''Birer İngiliz, Fransız, Yeni Zelandalı, Avustralyalı ve Hintli asker ile Mehmetçik'' figürlerinin yer aldığını belirtti.

Doğan, anıtın arka yüzünde ise Havranlı Seyit Onbaşı, ellerini göğe uzatan asker figürü ve savaşan kadınları temsil eden üzgün, ama metanetli kadın figürlerinin bulunduğunu kaydetti.

Bu arada, anıtın bulunduğu parkın açılışının Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılacağı bir törenle yapılmasının planlandığını dile getiren Doğan, açılışta Öktem'in eşi Semra Öktem, kızları Oylum Öktem İşözen ve Pınar Öktem Doğan ile atölye çalışanlarının da hazır bulunacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious