Tankut Öktem'in son yolculuğu bugün

Tankut Öktem'in son yolculuğu bugün.14245
  • Giriş : 08.12.2007 / 00:30:00

Üsküdar'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Devlet Sanatçısı Heykeltıraş Prof. Dr. Tankut Öktem bugün Küçükkumla'da toprağa verilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Prof. Dr. Öktem için bir dakikalık saygı duruşunun ardından törende konuşan Rektör Prof.Dr. Necla Pur, "Gerçekten acımızın büyüklüğü, onun hakkında konuşmamızı engelliyor. Hocam çok özel, insani değerleri çok yüksek, sanat anlamında bir harika çocuk, bir efsaneydi" dedi.

Türkiye'nin çok büyük bir sanatçısı olan Öktem'in, zamansız ve acı bir biçimde ayrılışının üniversiteyi yasa boğduğunu ifade eden Pur, "Çok büyük bir sanatçıydı. Ben onun özellikle insani değerlerine, güzel bakışlarına, sevgi dolu sözlerine hayran kalmıştım, aşık olmuştum" diye konuştu.

Tankut Öktem'in kendisini her zaman Gemlik'e davet ettiğini ve son konuşmalarında da "Gelmedin hocam bir balık yiyecektik" diye sitem ettiğini anlatan Necla Pur, "Şunu anladım ki yaşamda bazı şeyler ertelememeli, keşke onunla beraber Gemlik'te olabilseydim. Atölyesini gezebilseydim.

O olmadı. Ama şuna inanıyorum ki bir başka yaşam varsa hocam orada atölyelerin en güzelini açacaktır" dedi.

Türk ulusuna ve Öktem ailesine başsağlığı dileyen Pur, "Işıklar içinde yat hocam" diyerek Prof. Dr. Tankut Öktem'in tabutu başında saygı duruşunda bulundu.

'Gerçek bir yurtseveri kaybettik'

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Nazan Erkmen de göz yaşlarını tutamadığı konuşmasında, "Gerçek bir yurtseveri, yeri doldurulamayacak bir sanatçıyı, gerçek bir dostu kaybettik" dedi.

Öktem'in yaşamı boyunca ibadet eder gibi çalıştığını ve hiçbir insanın üretemediği kadar ürettiğini anlatan Erkmen, "O üstün nitelikli bir insan, mükemmel bir baba, bir eş, can dost olarak hepimize ışıklar saçtı. Hiçbir zaman bizi kırmadı, her zaman gülen yüzü ve yaşama olumlu bakan gözleriyle hepimizin dostu oldu" diye konuştu.

Onun değerli bir hoca olarak kurumun başında olmasından, yarattığı eserlerden, aldığı ödüllerden her zaman büyük bir onur ve gurur duyduğunu belirten Erkmen, "O ürettikleriyle yaşayan bir efsaneydi. Ansızın aramızdan ayrıldı. O Türk ulusunun tarihini canlandırmak gibi çok önemli bir misyonu yerine getirdi.

Yarattığı eserler ve yetiştirdiği sanatçılarla ulusuna büyük armağanlar vererek aramızdan ayrıldı. Ruhu şad olsun, ulusumuzun başı sağı olsun" diye konuştu.

Kızlarından duygulandıran konuşma

Tankut Öktem'ın kızı Oylum Öktem İşözen de sözleriyle salonda bulunanlara duygulu anlar yaşattı. İşözen, şunları kaydetti: "Benim babam köpeklerden kurttur, balıklardan Japon balığı, kuşlardan kanarya, son günlerde biraz muhabbet kuşu, masallardan Polyanna, duygulardan sevgi, danslardan vals, enerjilerden hiperaktif, doğadan çamur, semtlerden Kumla, yeteneklerden heykeldi, onun adı.

Babaların babası şirin babam, sevgi dolu, yaşam dolu yetenekli babam benim. Ben ve ablam, sadece babamızı değil, sevgilimizi, haylaz oğlumuzu, gururumuzu, tutunduğumuz en büyük yaşam dalımızı kaybettik.

Üretken, çalışkan tanrısal elleri çamuru profesyonelce yoğurmaya başladığında 7 yaşındaymış babam. Soyut heykelle başladığı sanat hayatında 160 heykeltıraş arasında ilk 10'a girerek Seul Olimpiyat Salonunun önüne dikilen sevgi heykeliyle soyut heykeldeki başarısını da kanıtladı.

Cumhuriyet döneminin Atatürkçü Aydın çocuğu olarak her zaman askerin, okulların, devletin işleri neredeyse yaptı. Eğitimle geçen hayatın cehalete yetik gitti. Seni seviyorum. Tonton babam sevgilim benim."-

'Babam rengi çok severdi'

Öktem'in aynı kazada yaralanan kızı Pınar Doğan da "O dünyanın en mükemmel insanıydı, mükemmel bir babaydı" diyerek başladığı konuşmasında, onun kızı olmaktan dolayı Tanrı'ya şükrettiğini ifade ederek, "Onu her şeyden çok seviyorum. Türkiyemiz çok büyük bir değerini kaybetti. Çok seviyorum babamı, canım benim" dedi.

Doğan, cenazede renkli elbise giymesinin sebebini de, "Babam rengi çok severdi. Hiçbir zaman siyahı, griyi, kahverengiyi değil, kırmızı, moru,sarıyı severdi. Onun için bunu giydim. Kırmızılarla geldim" sözleriyle açıkladı.

Genelkurmay Başkanlığı Sanat Danışmanı Mehmet Özel de Öktem'in çok yakın dostu olduğunu söylediği Genelkurmay Başkanı orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın başsağlığı dileklerini iletti.

Öktem'in insanlığı ve hoş görüsünün sanatı kadar yüce olduğunu belirten Özel, yurdun her tarafında olduğu gibi yurtdışında bıraktığı eserlerle sonsuza kadar yaşayacağını, Türk milletinin kendisini unutmayacağın söyledi.

Törene, Öktem'in çalışma arkadaşları, öğrencileri, ailesi ve yakınları katıldı. Bu arada, tören öncesinde öğrencileri de Prof. Dr. Tankut Öktem'in tabutu başında saygı nöbeti tuttular.

Tören boyunca sinir krizleri geçiren Prof.Dr. Öktem'in kızı Oylum Öktem İşözen'i ablası Pınar Doğan teselli etti. İki kardeş babalarının tabutuna sarılarak uzun süre ağladılar.

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile AK Parti Genel BaşkanYardımcısı Egemen Bağış da başsağlığı telgrafı yolladılar.

Selimiye Camii'nde tören

Prof. Dr. Öktem'in cenazesi, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde düzenlenen törenin ardından, Selimiye Camii'ne getirildi.

Yapılan törende Öktem'in cenazesinin başında tören giysili iki polis nöbet tuttu. Tankut Öktem'in cenazesi, ikindi vakti kılınan cenaze namazından sonra Karacaahmet Mezarlığı gasilhanesine götürüldü.

Bu sırada, kızları Pınar ve Oylum, bir süre cenaze arabasının arkasından yürüdü. Törene, Öktem'in ailesi ve yakınları, askeri erkan, öğretim üyeleri ile meslektaşları ve öğrencileri katıldı.

Cenazeye, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ile kuvvet komutanları da çelenk gönderdi. Törende, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Muammer Güler, büyük bir değeri kaybettiklerini ve çok üzüntülü olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Tankut Öktem'in cenazesi, bugün Gemlik Küçükkumla'daki aile kabristanlığında toprağa verilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious