Tanrıkulu: "Başbakan'ın üslubu yüzünden terk ettim"

Tanrıkulu:
  • Giriş : 09.04.2008 / 05:22:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 00:52:02

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mehmet Kaya başkanlığındaki sivil toplum örgütlerinin temsilcilerini kabul etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Kaya, CHP Genel Merkezi'nde basına kapalı gerçekleşen kabul sonrasında yaptığı açıklamada, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin sorunlarına ilişkin bir rapor hazırladıklarını ve raporu Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve siyasi parti liderlerine sunmak üzere Ankara'ya geldiklerini söyledi.

MHP dışında tüm siyasi partilerin kendilerine randevu verdiğini kaydeden Kaya, raporu CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'la da sunduklarını ve görüşmenin "son derece olumlu" geçtiğini anlattı.

Kaya, "Genel Başkanımız sorunlar konusunda gerçekten hem bilgili hem de duyarlı. Bu konuda biz çözümle ilgili önerilerimizi sunduk. Kendisi de bizi dinledi ve önerilerimize katıldığını ifade etti. Sorunlarla ilgileneceğini belirtti" diye konuştu.

Açıklamasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kaya, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşmeleri sırasında yaşandığı iddia edilen tartışmaya ilişkin soru üzerine "Biz Başbakan'la da aynı şekilde görüşme yaptık. Bizce çözüm olarak gördüğümüz önerilerimizi sıraladık. Başbakanımız'ın katıldığı konular oldu, katılmadığı konular oldu. Kendisine raporu sunduk" dedi.

Kaya, hangi konularda görüş ayrılığına düştüklerine ilişkin soruya "Biz çözümle ilgili gerek Kürt sorunu, gerek bölgenin sosyo ekonomik gelişmişliği ile ilgili önerilerimizi sunduk. Başbakan da kendince farklı olan çözüm önerilerini söyledi. Hangi konularda ortak akıl yarattık, hangi konularda farklı düştük bunu şimdi bilemiyoruz. Ama sonuçta kendine göre bir çözüm önerisi vardı" karşılığını verdi.

Mehmet Kaya "Sayın Başbakan'ın ana dilde eğitim konusundaki tavrı ne oldu?" sorusu üzerine de görüşmede bu konuya girilmediğini, ancak raporda tüm konuların ayrıntılı yeraldığını söyledi.

Kaya, bir gazetecinin "Salonu terk ettiğiniz söyleniyor" sözlerine karşılık olarak da "Yok öyle bir şey. Salonu terk etme falan yok. Hatta görüşmenin on dakikalık bir süresi vardı, ama bir saate yakın sürdü" dedi.Heyette bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Sezgin Tanrıkulu ise bir gazetecinin "Sizin salonu terk ettiniz söyleniyor" sözlerine üzerine salonu kendisinin terkettiğini söyledi.

"Kendi dürüstlüğümü hiç kimseye sınatmadım bugüne kadar, sınatmam da" diyen Tanrıkulu, "Sayın Başbakan görüşlerimi ifade ederken beni 'dürüst olmamakla' itham etti. Dolayısıyla bu ortam içerisinde benim bulunmam mümkün değildi. Arkadaşlarım daha sonra toplantıya devam etmişler. Başbakan'ın bu üslubunu doğru bulmadığımı da ifade ettim. Üslubu doğru değil Sayın Başbakan'ın" diye konuştu.

Tanrıkulu, "üslubun ne olduğunun?" sorulması üzerine Başbakan Erdoğan'a Kürt meselesinin sadece ekonomik bir mesele olmadığını, bu meselenin siyasi bir yönünün de olduğunu söylediğini aktardı.

Tanrıkulu, "Sayın Başbakan bunu doğru bulmayabilir, ama bu şekilde görüşlerini ifade etmek için oraya gelen sivil toplum kuruluşlarının yöneticisine, bir baro başkanına, şahsıma bu şekilde bir ithamda bulunamaz. Ben AK Parti üyesi değilim, kendisinin memuru da değilim. Görüşlerimi özgürce ve bağımsızca söylerim, ama bunun karşılığı bu olmamalı diye düşünüyorum. Bu nedenle o salonda, o tartışma ortamında bulunmak istemedim daha fazla" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious