Tanrılarından yardım istediler

Tanrılarından yardım istediler.9816
  • Giriş : 17.03.2008 / 22:25:00

Hindistan'da yaşadıkları bölgede maden ocakları açılmasına karşı çıkan köylüler, tanrılarından yardım istemek için onlarca hayvan kurban etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Orissa eyaletindeki Niyamgiri tepeleri yakınında yaşayan Kanda aşireti, İngiliz şirketi Vedanta'nın bölgede maden ocakları açma planlarına şiddetle karşı çıkıyor.

Köylüler, bu projenin kutsal kabul ettikleri tepeleri yok edeceğini, evlerini terk etmek zorunda kalacaklarını ve ormanlarla kaplı bölgedeki yaşam alanlarının mahvolacağını savunuyor.

Şaman inancına sahip köylülerin büyük bölümünün, hafta sonu dini bir tören düzenledikleri ve "Vedanta'yı topraklarından kovmak için "tanrılardan yardım istedikleri belirtildi.

Köylüler, bu ritüelde onlarca tavuk ve keçiyi kurban etti. Aşiretin kadın liderlerinden Kumuti Majhi, aralarından bazılarının rüyasında tanrıları gördüğünü ve tanrılar onlara "tepeleri korumalarını söylediği" için, kurban töreni düzenlediklerini kaydetti.

İngiliz Vedanta şirketi, bölgeye kurulan alüminyum oksit rafinerisini beslemek üzere Niyamgiri tepelerinde maden ocakları açmayı planlıyor. Şirketin, bu proje için 800 milyon dolar ayırdığı belirtiliyor.

Çevreciler, bölgede maden ocakları açılmasının, bakir tepelerdeki zengin biyolojik çeşitliliğe ve su kaynaklarına zarar vereceğini belirtiyor. Maden şirketine karşı başlatılan yasal mücadelenin de henüz sonuçlanmadığı kaydediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious