Tanrıya inanıyorlar, dine inanmıyorlar

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Belçika'nın Flaman bölgesinde yapılan bir araştırma, Belçikalıların tanrıya inandıklarını ancak dine karşı inançlarını yitirdiklerini ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'Kilise ve pazarlama' konulu araştırmaya göre, Flaman bölgesindeki dini inanç masaya yatırıldı. Araştırma kapsamında kırktan fazla soru yöneltilen yaklaşık bin kadar Belçikalının yarısından fazlası 'inançlı' olduğunu belirttiği halde genel çoğunluğun güven eksikliğinden dolayı dine (kiliseye) inanmadıkları ifade etmeleri dikkat çekti. Tanrıya inanmayanların oranı yüzde 31 olarak tespit edilirken, uzmanlar bunu olumlu bir gelişme olarak değerlendirdi.

Araştırma sonuçlarını değerlendiren uzmanlar, Flaman bölgesinde dini inanç noktasında çok daha fazla insanda tereddüt beklerken, araştırma neticesinde herhangi bir dine inanmakla inanmamak arasında tereddüt edenlerin oranının sadece yüzde 16'da kalmasını olumlu bir sonuç olarak değerlendirdiler. Kadınların erkeklere göre daha inançlı oldukları ve kırsal kesimde yaşayan Belçikalıların şehirde yaşayanlara nazaran daha dinlerine bağlı bir hayat sürdürdükleri araştırmanın diğer sonucu olarak tespit edildi.

En ilginç neticelerden bir tanesi de Belçikalılarda dine inanan insanlardaki yaş kategorisinde 65 yaş ve üzeri olanların çoğunlukta olması. Belçika'da ayin için Pazar günleri kilisenin yolunu tutanların sayısında son yıllarda büyü k düşüş yaşanırken, ancak evlenme ya da cenaze törenleri için kiliseye gidenlerin oranı yüzde 40 olarak tespit edildi. Belçikalıların yarıdan fazlası (yüzde 55,6) tanrıya inandıklarını ifade ederken, bunlardan sadece üçte biri dünyanın tanrı tarafından yaratıldığına inanması dikkat çeken diğer sonuçlardan birtanesi.

Araştırmaya göre ayrıca, Belçikalıların genel çoğunluğunun (yüzde 74,) kiliseye karşı güvenlerinin olmadığı ortaya çıkarken ve papalık dâhil kilise yönetiminin Katolik inancına ait çok önemli bazı tarihi gerçekleri sakladığı düşünülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious