Tansiyona dikkat!

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

Yüksek tansiyon, kalp-damar hastalıklarında en büyük risk.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Prof. Dr. Erol, 20’nci yüzyıl başlarında kalp ve damar hastalıklarından ölümün yüzde 10’un altında olduğunu, 21’inci yüzyılın başında bu oranın gelişmiş ülkelerde üçte bire, gelişmekte olan ülkelerde ise yüzde 25’e çıktığını söyledi.

Kalp ve damar hastalıklarının tüm dünya genelinde sakatlık ve ölümlerin en önemli nedeni olduğunun kabul edildiğini vurgulayan Prof. Dr. Erol, 1990 yılında yapılan bir araştırmaya göre, Türkiye’de 1 milyon 640 bin kalp hastası bulunduğunu açıkladı.

Prof. Dr. Erol, 1990 yılından bu yana geçen süre içinde koroner kalp hastası sayısının 2.8 milyona yükseldiğini, kalp hastalığına bağlı ölümlerin 45-74 yaş grubundaki erkeklerde binde 8.2, kadınlarda binde 4.3 olduğunu dile getirdi.

Yüksek tansiyonun, kalp-damar hastalıkları risk faktörleri arasında en yaygını olduğunu belirten Prof. Dr. Erol, Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastalıkları Derneği tarafından 2003 yılında ülke çapında 26 ilin kent ve kırsal bölgelerinde yapılan araştırmaya göre, 18 yaş üzeri erişkin nüfusta yüksek tansiyon görülme sıklığının yüzde 31.8 olduğunu söyledi.

Kadınlarda daha yüksek

Prof. Dr. Erol, bu oranın kadınlarda yüzde 36.1, erkeklerde ise yüzde 27.5 olduğuna dikkat çekti:

’’Yüksek tansiyon, yaşla birlikte artış gösteriyor ve 40-79 yaş arasındaki her yaş grubunda kadınlarda, hipertansiyon erkeklere oranla daha sık görülüyor.

Çalışmanın sonunda Türkiye’de yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası bulunduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca 30 yaşını aşkın her 10 sağlıklı yetişkinin birinde, yüksek kolesterol tespit edilmiştir.’’

Prof. Dr. Erol, Türk Kardiyoloji Derneği ’Hipertansiyon Çalışma Grubu’ tarafından ise ’Türk Hipertansif Hastalarda İnme Riski’ araştırması yapıldığını, araştırmaya göre yüksek tansiyonla hastaların yüzde 83’nün, ilk 10 yıllık süre içinde inme riskinin yüzde 5’ten yüksek olduğunu, 10 yıllık inme olasılığı gruplarının dağılımının ise cinsiyete göre incelendiğinde, inme oranının kadınların yüzde 50’de, erkeklerin ise yüzde 76’nda yüzde 10’dan daha yüksek olduğunu söyledi.

Her yıl en az 4.9 milyon kişi

Prof. Dr. Erol, dünyada her yıl en az 4.9 milyon kişinin sigara kullanımı nedeniyle hayatını kaybettiğine de dikkat çekti:

"Sigara kullanımı, koroner arter hastalığı için düzeltilebilen en önemli risk faktörüdür. Sigarayla ilişkili ölümlerin yüzde 35-40’nı, koroner kalp hastalıkları oluşturmaktadır.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious