Tansiyona dikkat!

  • Giriş : 17.10.2006 / 00:00:00

Türkiye'de ortalama 20 milyon kişi tansiyon hastası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Doç. Dr. Mehmet Özkan, yaptığı konuşmada, Türkiye'de üç kişiden birinin tansiyon hastası olduğunu ve bu hastalığın en çok kadınlarda görüldüğünü belirterek, tansiyon hastalarının birçoğunun, rahatsızlıklarından habersiz olduğunu bildirdi. Beş kişiden birinin tansiyon hastalığını kontrol altında tuttuğunu ifade eden Özkan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 20 milyon kişi tansiyon hastası. Bu hastalık ilerleyen yaşla birlikte artış gösteriyor. Özellikle 60 yaş ve üzerinde büyük bir tehlike arz ediyor. Tansiyon hastalığının en kötü yanı, kimi hastalarda hiçbir belirti göstermemesidir. Bu nedenle sessiz katil olarak nitelendirilebilir. Belirtinin olmaması, hastalık olmayacağı anlamına gelmez.

Baş ağrısı olduğunda tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Her baş ağrısında, Ağrı kesici çözüm olarak görülmemelidir. Eğer baş ağrısının nedeni hipertansiyon ise Ağrı kesici hipertansiyonu arttırır."

Özkan, yüksek tansiyonun, kontrol edilmemesi halinde beyin kanaması, felç, kalp ve böbrek yetersizliği ve görme kaybına neden olabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious