Tapu değişikliği yeni sektör doğurdu

Tapu değişikliği yeni sektör doğurdu.14419
  • Giriş : 22.05.2009 / 05:30:00
  • Güncelleme : 21.05.2009 / 23:58:58

Tapularda yer alan "kat irtifakı" ibaresinin "kat mülkiyeti" şeklinde değiştirilmesi yeni iş sahaları ortaya çıkardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kadastro müdürlükleri, tapu değişikliği talebinde bulunanlara yoğunluk sebebiyle bir ay sonraya gün veriyor. Ne yapacağını bilmeyen vatandaş, çareyi iş takipçilerine müracaat etmekte buluyor.

Emlakçılar ve trafik takipçileri belli bir ücret karşılığında tapu değiştirme hizmeti vermeye başladı. Takip için çok yüksek ücret talep edenlere de rastlanıyor. İzmir Emlak Komisyoncuları Odası (İZEKO), mağduriyeti önleme amacıyla fiyat tarifesi oluşturdu. İzmir'de uygulanacak tarifeye göre tapu değişim işlerini takip eden emlakçılar, iki daireli yapılar için 200 liradan fazla para talep edemeyecek. Dört daireli apartmanlarda tapu başına 50, 10 daireye kadar apartmanlarda ise 30, 10'dan fazla daireye sahip apartmanlar için 20 lira belirlendi. Bunun üzerinde para talep edenlerin şikâyet edilmesi isteniyor. Apartmanlarındaki 10 bağımsız bölümün tapularını değiştirme işini takipçiye vermek isteyen Mustafa G.'den, gerekli evrakların yanı sıra vekaletname ve tapu başına 700 lira talep edildi. Bu rakamı çok yüksek bulduğu için vazgeçtiklerini belirten Mustafa G., "10 tapu için 5 bin, 4 bin 500 ve 7 bin lira isteyenler oldu. Bunun üzerine kendimiz yapmaya karar verdik. Evrakları topladık ve kadastroya başvurduk. Değişikliğin bize maliyetinin 3 ile 3 bin 500 lira arasında olmasını bekliyoruz.

Tapu başına 800 lira talep edenler olduğunu duyuyoruz." dedi. Bu arada artan talebi iş fırsatı olarak değerlendirenler de var. Afyonkarahisar'da iki ay önce emlak ofisi açan İsmail Özsu, talep üzerine tapu takip işlemlerine de başladı. Günde ortalama 20-25 dairenin işini takip eden Özsu, "İşlemler çok uzun sürüyor. 7 kişilik ekiple çalışıyoruz. Şu ana kadar 25 vatandaşın tapu değişimini sonuçlandırdık. 90 kişinin de işlemleri devam ediyor." diye konuştu. Değişiklik için tapu başına sahiplerinden masraflar haricinde 50 lira aldıklarını kaydeden İsmail Özsu, "Biz bu fiyatı, Afyonkarahisar Emlakçılar Odası'na sorarak belirledik. Yüksek fiyat talep edenler de olduğunu duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*