Tapuda rüşvet operasyonu; 80 gözaltı

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Antalya'da polisin 8 ay süren takip sonunda gerçekleştirdiği ‘parsel’ operasyonunda 80 kişi gözaltına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Antalya'da polisin 8 ay süren takip sonunda gerçekleştirdiği ‘parsel’ operasyonunda aralarında rüşven aldıkları iddiasıyla 2 müdür ve yardımcılarının da bulunduğu 20 tapu görevlisi ile iş takipçiliği yapan 40 kişi ve rüşvetle iş yaptıran 20 kişi gözaltına alındı. Tapudaki rüşvetin binaya yerleştirilen gizli kameralarla da görüntülendiği belirtilirken, 80 olan gözaltı sayısının 100'ü bulması bekleniyor.
Antalya Valiliği'ne geçen temmuz ayından itibaren tapu bölge müdürlüklerinde rüşvet ve irtikap suçları işlendiğine ilişkin ihbar yağmaya başladı. Durum 12 temmuzda Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na iletildi. İhbarlarla ilgilis oruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı, 8 aydır sürdürülen teknik takip ve teknik izleme çalışmasının ardından bu sabah operasyon başlatılması talimatı verdi.
Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sabah saat 06.00 sıralarında Meltem Mahallesi'ndeki Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü binasına ve bazı evlere baskın düzenledi. Polisin ‘parsel’ adını verdiği operasyonda aralarında müdürlerin de olduğu Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü'nde görevli 20 kişi ile tapuda iş takip edenler ve emlakçılar ilei iş yaptıran 60 kişi gözaltına alındı.
Eş zamanlı operasyonda, devlet memurları ve diğer kişiler, evlerinden alınıp henüz resmi açılışı yapılmayan Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü binasına getirildi. Buradaki bazı dosyalara el koyan Mali polis, 80 kişiyi sorgulamaya aldı.
Rüşvet operasyonuyla ilgili soruşturma sürerken, 2özaltı sayısının 100'ü bulabileceği belirtildi. Zanlıların, ‘rüşvet almak ve vermek’, ‘irtikap’, ‘suç işlemek amacıyla teşekkül oluşturmak’, ‘evrakta sahtecilik’ suçlarından sorgulandığı belirtildi.

KAMERALARA TAKILAN RÜŞVETK GÖRÜNTÜLERİ
Rüşvet iddialarıyla ilgili takibin başladığı tarihlerde Tapu ve Kadastro Bölge Müdürlüğü'nün Dokuma'daki eski Pil Fabrikası binasında hizmet verdiği, burada rüşvet olarak alınan paraların dosyalar arasında açıktan verildiği, yeni binaya taşındıktan sonra güvenlik amacıyla konular kameralar nedeniyle paraların zarflar içinde evrakmış gibi sunulduğu belirlendi.
Polisin, operasyon nedeniyle güvenlik kameraları dışında binaya gizli kameralar, dinleme cihazları yerleştirildiği ve çalışanların telefonlarını dinlemeye aldığı öğrenildi.
Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü personeli ile tapu takip işi yapanların rüşvet pazarlığını telefonla yaptıkları, bazı takipçilerin, ne kadar rüşvet verdiklerini yazdığı defterler bulunduğu ve bunlara polis tarafından el konulduğu açıklandı. Bu defterlerde gün ve saat saat hangi memura hangi işlemde ne kadar rüşvet verildiğinin yazdığı ifade edildi. Buna göre, büyük arazileri ayırma işlemi için 3'ten fazla hissesi varsa 300 YTL, küçük tapu işlemleri içinse 50- 100 YTL arasında değişen rakamlarda rüşvet alındığı tespit edildi.
Tapu Kadastro'da kullanılan resmi bilgisayar programının tapu takipçilerinin ofislerindeki bilgisayarlarda bulunduğu ve bunun suç olduğu belirtildi. Polisin takibi sonucu, bazı emlakçıların ve tapu takipçilerin, tapu müdürlerinin hesaplarına, işlemlerini daha hızlı yaptırabilmek için her ay düzenli maaş yatırdığı da ortaya çıktı.

TAPU İŞLEMLERİ GEÇİCİ DURDU<(b>
Tapu ve Kadastro'daki büyük operasyon sonrası bugün çalışmalar durdu. Binaya gelen yüzlerce vatandaş, tapu işlemlerini yaptırabilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Öğle saatlerine kadar bina önünde bekleyen ve operasyon yapıldığını öğrenen vatandaşlar, daha sonra dağıldı.
Gözaltına alınan 80 zanlı arasında 20 kişinin emlakçı olduğu, 16 kişinin de iş yaptıranlar olduğu belirtildi. Gözaltındaki iş takipçileri arasında ise Antalya'nın tanınmış emlakçıları M.A.P, U.Ö, Ö.K ve F.S de bulunuyor.
Rüşvetten gözaltına alınan kamu personeli ise şunlar; Tapu Kadastro 1. Bölge Müdürü T.G, Tapu Kadastro 3. Bölge Müdürü Ö.A, 2. Bölge Müdür Vekili İ.O, 1. Bölge Müdür Yardımcısı A.G, 3. Bölge Müdür Yardımcısı Y.D, 4. Bölge Tapu Sicil Şefi C.G, Antalya'da görevli tapu sicil memurları A.V.Ç, M.Ş, K.K, A.Y, Ü.Ö, A.Ö, M.K, A.İ, H.S, H.C, E.Ç, M.K ve M.E. ile Alanya İlçe Tapu Müdürlüğü'nde görevli memur B.Ş.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious