Taraf gazetesi, yarın yayın hayatına başlıyor

Taraf gazetesi, yarın yayın hayatına başlıyor.5692
  • Giriş : 14.11.2007 / 23:05:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 02:17:28

Ahmet Altan ve Alev Er'in yönetiminde hazırlanan ve 'İkinci Cumhuriyetçilerin gazetesi' olarak lanse edilen "Taraf" gazetesi, yarın yayın hayatına başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ahmet Altan ve Alev Er'in yönetiminde hazırlanan "Taraf" gazetesi, yarın yayın hayatına başlıyor. Kamuoyunda "İkinci cumhuriyetçilerin gazetesi" olarak bilinen Taraf, Türkiye genelinde 1 YTL'den satışa çıkarılacak. Taraf'ın ilk manşetinde ise Dağlıca baskını var.

Ahmet Altan ve Alev Er'in yönetiminde hazırlanan "Taraf" gazetesi, 15 Kasım'da yayın hayatına başlıyor. Kamuoyunda "İkinci cumhuriyetçilerin gazetesi" olarak bilinen Taraf, Türkiye genelinde 1 YTL'den satışa çıkarılacak. Taraf'ın ilk manşetinde ise, emekli bir üst düzey generalin Dağlıca baskınına ilişkin çarpıcı açıklamaları yer alacak.

Yaklaşık 90 kişilik bir kadro ile hazırlanan gazetede, Milliyet ve CNN Türk'ün eski Washington Temsilcilisi Yasemin Çongar, kapanan Nokta Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş, Etyen Mahçupyan ve Neşe Düzel gibi isimler bulunuyor.
Gazeteci yazar Ahmet Altan ile birlikte gazetenin genel yayın yönetmenliğini yapacak olan gazeteci Alev Er, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Taraf gazetesinin yarın 300 bin tiraj ile tüm illerde satışa sunulacağını söyledi.

"Düzgün, dürüst ve herkesin okuyabileceği" bir gazete yapmak için yola çıktıklarını vurgulayan Er, amaçlarının toplumun tüm kesimlerine hitap eden bir gazete yaratmak olduğunu ifade etti.

Er, yarın okuyucu ile buluşacak gazetinin ilk manşetinin ise "Dağlıca Baskını" olduğunu söyledi. Er'in verdiği bilgilere göre, Taraf'ın ilk sayısında emekli bir üst düzey generalin 21 Ekim'de Hakkari'nin Dağlıca köyünde PKK tarafından gerçekleştirilen, 13 askerin ölümü ve 8 askerin kaçırılması ile sonuçlanan saldırıya ilişkin çarpıcı açıklamaları tartışmaya açılacak.

Gazetenin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar da, daha önce yaptığı açıklamalarda, Taraf'ın medyada demokrasiden yana tavır alınmadığı bir dönemde "demokrasinden taraf" olacağını söylemiş ve "Bu gazetede demokrasiye inanmayan kimse yazmayacak" diye konuşmuştu.

Sahipliğini Alkım Yayınları'ndan Başar ve Savaş Arslan kardeşlerin üstlendiği gazete, Türkiye genelinde 1 YTL'den satışa sunulacak. Bir ulusal günlük gazete için "çok pahalı" eleştirilerine maruz kalan Taraf'ın 1 YTL'den satışa çıkması, gazete yönetimi tarafından "bağımsızlığın ve ilana bağlı olmamanın" gereği olarak açıklanıyor.

Gazete kadrosunda çok sayıda genç ismin yanısıra, Ahmet Altan, Alev Er, Neşe Düzel, Yasemin Çongar, Metin Soysal, Oylum Özdemir, Alper Görmüş, Süleymen Yaşar, Etyen Mahçupyan, Ümit Kıvanç, Rengin Soysal gibi deneyimli isimler de yer alıyor.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious