Taraf Gazetesi iyice kızıyor!

Taraf Gazetesi iyice kızıyor!.15262
  • Giriş : 03.01.2008 / 00:05:00
  • Güncelleme : 03.01.2008 / 00:05:50

Taraf Gazetesine ait olmayan ancak gazetenin sitesi gibi görünen site kızdırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan NTVMSNBC’ye yaptığı açıklamada, bir süredir gazetenin adını kullanarak TSK ile ilgili gizli bilgiler yayınlayan internet sitesinin arkasında, ordunun içinden birilerinin olabileceğini söyledi.

Taraf gazetesi, bugün Mehmet Baransu imzasıyla “Nereden çıktı bu Taraf sitesi?” adlı bir haber yayınladı. Habere göre, gazetenin adı kullanılarak http://tarafgazetesi.wordpress.com adlı bir internet sitesi açılmış, ve Taraf gazetesi ile ilgisi olmayan iki haber, bu gazetede yayınlanmış gibi gösterilmişti. Bu haberlerden “Türkiye’deki bütün sorunları çözecek formül: Paşa çocukları” başlıklı ilki, bir çok üst düzey komutanın çocuklarının ve akrabalarının nerede askerlik yaptığıyla ilgili bilgileri açıklamıştı. Aynı site, iki gün önce de “Akrabası PKK’lı olan subayları tanıyalım” başlığıyla, 12 askeri yetkili ve TSK bünyesinde bulunan iki sivil memurun dağda olan akrabalarının isimleri ve T.C. kimlik numaralarını yayınladı.

Haberin altına, sitenin engellenmesi halinde, başka adreslerden yayın yapmaya devam edeceklerini not düşen sitenin arkasında kimlerin olduğu bilinmiyor. Bugün köşesinde “Esrarengiz işler...” başlığıyla durumdan hoşnutsuzluğunu dile getiren Taraf gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan, NTVMSNBC’ye konuştu:

NORMAL BİR ŞEY DEĞİL, HOŞLANMADIK

Elimizde yeni bir bilgi yok, kimin niye yaptığını da bilmiyoruz. Ama askerle ilgili iki haberi arka arkaya bizim adımızla yayınladılar.

Niye böyle bir şey yaptıklarını biz de merak ediyoruz ama, hoşlanmadığımız için bunu açıklamanın daha akıllıca olacağına karar verdik; çünkü normal olmayan bir şey bu.

Bir gazeteye çıkmayan haberi -ya da bir zamanlama hatası yaptılar, bize gönderdiler, biz konuştuktan sonra yayınlayacaklardı, biz haberi kullanmadan onlar yayınladılar, belki böyle bir hata yaptılar.

Birisi normal olmayan bir şey yapıyor bunu görüyoruz, siz de okuyup görüyorsunuz. Şimdiye kadar böyle bir şeye rastlamadım.

BELGELERİ YOLLAYANLAR TAKİPTE

Belgelerin yollandığı zarfın nereden gönderildiğiyle ilgili bir bilgimiz yok, fakat yollayan kişi alıp almadığımızı takip etti.

Sitenin varlığından da bu şekilde haberdar olduk, bir muhabirimiz buldu.

Bize paketin gelip gelmediğini soran telefondaki sesin de nereden aradığını bilmiyoruz. Baktırıyoruz, arıyoruz ama henüz bir şey bulamadık.

Haberi yazdık ki belki birisi bir şey de söyleyebilir bize. Belki bilen biri vardır.

ORDUNUN İÇİNDEN GÖNDERİLMİŞ OLABİLİR

Ordunun içinden haberler bunlar, orduyla ilgili haberler, ama dışarıdan gönderilecek gibi değil. Kim yapıyor, niye yapıyor, bize biraz karışık geldi.

Sadece içeriden birinin bileceği bilgiler bunlar. Dökümleri görseniz, çok ciddi bir şekilde birisi uğraşmış, dökümleri çıkarmış.

Adı yazıyor, yakınlık derecesi yazıyor, nerede, hangi tarihte askerlik yaptığı yazıyor. Araştırdık, çoğu da doğru.

Bunu kullanabilecek tek gazete biziz. Biz bunun için çıktık. Yani “Böyle bir şeyi açıklayacağız” gibi değil de, kimsenin söylediklerini biz söyleriz diye çıktık.

Onun için belki bizim yapabileceğimizi düşünerek böyle bir site açtılar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious