Taraf gazetesi Örnek'in darbe günlüklerini yayınladı

Taraf gazetesi Örnek'in darbe günlüklerini yayınladı.16610
  • Giriş : 06.07.2008 / 23:49:00
  • Güncelleme : 02.09.2016 / 09:38:03

Taraf, Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'e ait darbe günlüklerini yayınladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Söz konusu darbe günlükleri Nokta Dergisi'nce de yayınlanmış ve yayınla ilgili yargı sürecinin sonunda günlüklerin Emekli Oramiral Özden Örnek'in bilgisayarından çıktığı ortaya çıkmıştı. Taraf Gazetesi, ek olarak verdiği günlükler için, "Ergenekon Operasyonu'nu anlamak için her eve lazım rehber" ifadesini kullandı.

Geçen yıl Nokta Dergisi Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'e ait olduğu söylenen Darbe Günlükleri'ni yayınlamış ve büyük yankı uyandırmıştı. Ancak bu yayının ardından dergi basılarak Genel Yayın Yönetmeni Alper Görmüş hakkında "iftira" ve "neşren hakaret" suçlaması ile dava açıldı.

Yargı sürecinin sonunda Alper Görmüş, üzerine atılı suçlamalardan beraat etti. Bu süreçte söz konusu günlüklerin Emekli Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek'in bilgisayarından çıktığı da resmiyet kazanmış oldu. Söz konusu günlüklerde, komutanlardan destek bulunamadığı için başarısız olan "Sarıkız" isimli darbe girişimi yer alıyordu.

Günlüklere göre bir başka darbe girişimi de "Ayışığı" ismini taşıyordu. Bu darbe girişimi de Ergenekon operasyonuyla tutuklanan Emekli Orgeneral Şener Eruygur tarafından planlanmıştı.

Nokta Dergisi tarafından yayınlanan darbe günlükleri bu sefer Taraf Gazetesi tarafından yayınlanmaya başladı. Gazetenin eki olarak verilen günlüklerde, dönemin kuvvet komutanları arasındaki konuşmalar ve darbe planları detaylı olarak yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious