Taraf Gazetesi'nden Güneş Gazetesi'ne yalanlama

Taraf Gazetesi'nden Güneş Gazetesi'ne yalanlama.11042
  • Giriş : 27.03.2008 / 15:39:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:11:23

Yargıtay krokilerinin İşçi Partisi'ne Taraf Gazetesi'nden fakslandığı haberlerine Taraf'tan yalanlama.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Güneş Gazetesi tarafından yayınlanan yargıtay krokilerinin İşçi Partisi'ne Taraf Gazetesi'nden fakslandığı haberlerine Taraf'tan yalanlama geldi.

İşte Taraf Gazetesi'nde yeralan haber

Çetenizi de Taraf Kurmuş Olmasın

Taraf'ın yayımladığı İşçi Partisi'nde ele geçirilen Yargıtay krokileriyle ilgili öyle bir iddia ortaya atıldı ki neresinden cevaplandıracağımızı bilemedik. İdidiaya göre Taraf, önce İşçi Partisi'ne krokileri faksladı, belgeler içeri girince de polis orayı basıp krokileri ele geçirdi. Gerçek ise daha basit.

İşçi Partisi'nde yapılan aramada incelenmek üzere el konan CD'lerden birinde çıkan Yargıtay'ın ayrıntılı krokisi ve buna ilişkin "Krokinin Açılımı" başlıklı belge 24 Mart Pazartesi günkü Taraf'ta yayınlanmasından sonra bazı gazetelerde oldukça 'yaratıcı' iddialara yer verildi. İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in eşi Şule Perinçek'in "Yaptığımız araştırma sonunda, Yargıtay'ın krokisinin İP Genel Merkezi'ne eşim gözaltına alınmadan yedi gün önce Alkım Kitabevi'nin Ankara Yenişehir'deki ofisinden gönderildiğini belirledik" açıklamasına dayandırılan bu haberlerdeki yaratıcı komplo teorisi şuydu: Taraf, İşçi Partisi Genel Merkezi'nin faksına günler önceden Yargıtay krokilerini gönderdi. Böylece suç unsuru belgeleri faksla içeri soktu, partiye tuzak kurdu. İşte Ergenekon Operasyonu'nda İşçi Partisinde bulunan Yargıtay krokileri Taraf'ın bir nevi önceden içeri yerleştirdiği belgeler. Taraf bir de bu tuzağın haber yaptı.

ÇIKMAYAN '2'DEN KOMPLO

Bazı gazetelerin ciddi bir haber olarak yer verdiği bu fazlasıyla yaratıcı komplo teorisine sayfa tasarlanırken atlanan bir detay kaynaklık etti.

Ergenekon operasyonu çerçevesinde aranan İşçi Partisi genel merkezinde ele geçirilen bir CD'den çıkan krokileri ele geçiren Taraf Ankara ofisi belgeleri haberleştirdi, krokileri de 23 martta faksla İstanbul merkeze gönderdi. 24 mart günkü Taraf'ta yayımlanan bu faksla geçilmiş krokide faks belgelerinde bulunan tarih belirgin değildi. İşte 24 mart günkü Taraf'ta yayımlanan belgede faksın gönderildiği 23 mart tarihindeki "2" rakamı net olarak okunmayınca, aslında bu tarihin "13 mart " olduğunu iddia edenler için son yılların en başarılı komplo teorisi başlamış oldu.

FAKS KAYITLARI

CD'den çıkan belgelerin İstanbul'a fakslanmasına ilişkin kayıtlar Taraf Ankara bürosundaki faksın hafızasında bulunuyor. Ayrıca, faksın bağlı bulunduğu telefonun kayıtlı olduğu adresi ve şirketi saptamak için gösterilen çaba, bu fakstan gönderilerin tarih ve saatleri için de gösterilip gerçeğe rahatlıkla ulaşılabilir.

NUMARA KÜNYEDE

Haberlerde faksın Alkım Kitabevinden çekildiği iddiaları da gerçeği yansıtmıyor. Belgelerin iletildiği faks, gazeteyi yayımlayan Alkım Gazetecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına kayıtlı Taraf Ankara Bürosu'nun Yenişehir Telekom'dan alınmış 0312 425 99 76 no'lu faks ve bu faks numarası gazetenin her gün yayımlanan künyesinde bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious