Taraf Gazetesi'nden ilginç 'gizli görüşme' iddiası!

Taraf Gazetesi'nden ilginç 'gizli görüşme' iddiası!.16631
  • Giriş : 13.06.2008 / 14:11:00
  • Güncelleme : 13.06.2008 / 13:50:40

Osman Paksüt'ün, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Başbuğ ile gizli bir görüşme yaptığı iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Taraf Gazetesi'nin bugün manşetten verdiği habere göre izlendiği iddialarıyla tartışma yaratan Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'la gizli bir görüşme yaptı.

İşte, haberinde gerek zamanlaması, gerekse mekana ilişkin olağanüstü önlemlere dikkaç çekerek, Paksüt-Başbuğ görüşmesinin kamuoyundan gizlenmeye çalışıldığını iddia eden Taraf haberinin ayrıntıları...

75 DAKİKA SÜRDÜ

Anayasa Mahkamesi Üyesi ve Başkanvekili Osman Paksüt, "özel davetli" olarak 4 Mart 2008 tarihinde saatler 17.00'yi gösterdiğinde 06 LLU 81 plakalı Mercedes marka araçla Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na giriş yaptı. Orgeneral İlker Başbuğ ve Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Paksüt'ün görüşmesi tam 1 saat 15 dakika sürdü.

KAMERALAR KAPATILDI

Türban düzenlemesi için CHP tarafından açılan iptal davasından yedi gün sonraya, Ak Parti'ye kapatma davasının açıklanmasından ise 13 gün önceye 'denk' gelen görüşmenin 'gizliliği' için olağanüstü önlem alındı. Komuta katı tamamen boşaltıldı. Paksüt'ün komutanlığa giriş yapmasından önce bizzat Kara Kuvvetleri Komutanı İlker Başbuğ'un emriyle giriş ve çıkıştaki güvenlik kameralarına da "karartma" uygulandı.

ZİYARET GİZLENDİ

Buluşmanın Anayasa Mahkemesi'nde görüşülecek olan kritik kararlar arifesinde gerçekleştirilmesi, başta güvenlik kameralarına karartma uygulanması olmak üzere komuta kademesinin boşaltılması, ziyaretin kamuoyundan saklanmaya çalışıldığı izlenimini yarattı. Ayrıca görüşmenin başta karargahtaki bazı komutanlar olmak üzere, Anayasa Mahkemesi üyeleri arasında da gerilim nedeni olduğu belirtiliyor.

İZLEME İDDİASI

Osman Paksüt 13 Mayıs 2008'de Ankara Tenis Kulubü'nde eski AK Parti Milletvekili Turan Çömez'le yemek yerken emniyete ait bir aracın takip ve dinleme yaptığı iddiasıyla gündeme gelmiş, Emniyet Genel Müdürlüğü ise aracın başka bir görev için orada bulunduğunu öne sürmüştü. Kulislerde ise Paksüt'ün iddiasının geri planında, Başbuğ'la yaptığı görüşmeyi kamuoyundan saklama çabası olduğu ileri sürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious