'Taraf'a Google Earth desteği

'Taraf'a Google Earth desteği.22569
  • Giriş : 16.10.2008 / 15:22:00
  • Güncelleme : 17.10.2008 / 08:08:49

Meşhur 'google earth' görüntülerine göre Taraf'ın verdiği koordinatlar doğru.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Taraf gazetesinin Aktütün Karakoluna gerçekleştirilen saldırı ile ilgili insansız hava uçakları tarafından çekilen uydu görüntülerini yayınlaması ile birlikte yeni bir tartışma başladı.

Genelkurmay Başkanı Başbuğ, dün yaptığı açıklamada Taraf gazetesini ağır sözlerle suçladı. Kanal 1 ve Star Haber ise, bu görüntülerdeki koordinatların Aktütün'ü değil, Kandil ve İran sınırını gösterdiğini iddia etti dün akşamki haber bültenlerinde.

KOORDİNATLAR DOĞRU

Taraf gazetesi bugün de iddialarının arkasında durarak, 37-02-23 Kuzey paraleli ve 44-12-44 Doğu meridyenleri arasında kalan o bölgenin Aktütün'e 1 kilometreden biraz daha uzak bir noktayı işaret ettiğini savundu. Taraf'ın yayınladığı uydu görüntülerinde yer alan bu koordinatları Google Earth programında kontrol edildiği zaman, bu koordinatların gerçekten de Aktütün Karakolu'na yaklaşık 1.5 kilometre mesafede olduğu görülüyor.

Tarafın bu sabah yayınladığı son fotoğraf:

 

Aynı koordinatların Google Earth'teki görüntüsü:

 

BUNUN ADI GAZETECİLİK MİDİR?

Peki, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un dün yalanlamadığı bu uydu görüntülerini akşam bültenlerinde Uğur Dündar ve Kanal 1 neden yalanlama gereği duydular?

Başbuğ'un 'Yerinizi doğru seçin' açıklamasından sonra durumdan vazife çıkartan Star Haber ve Kanal 1, Taraf'ın yayınladığı uydu görüntülerini yalanlamak için neden coğrafi koordinatları açıkça belirtilmiş olan bir bölgeyi, Aktütün'e 200 km mesafede bir yer olarak açıkladılar.

Bunun tek nedeni olabilir. 'Yapıştırmacı gazetecilik' anlayışına savaş açtıklarını iddia edenler, anlaşılıyor ki 'Yalamacı gazetecilik' hastalığına yakalanmışlar! Başka türlü nasıl açıklanabilir uluslarası geçerliliği olan matematiksel bir hesabın çarpıtılması.

İşte Fatih Altaylı yönetimindeki Kanal 1 ekranlarında 'Yapıştırmacı Gazetecilik' diye yayınlanan ve basın ilkeleriyle alakası olmayan habercilik anlayışı...

PEKİ Genelkurmay NEDEN YALANLAMADI?

1 - İşin en ilginç yanlarından biri ise Genelkurmay'ın Taraf Gazetesi'nde yayınlanan haberi yalanlamamasına karşın Uğur Dündar ve Fatih Altaylı'nın bu role soyunması oldu. Görüntüler yalansa Genelkurmay neden yalanlamadı?

2 - Taraf Gazetesi'ndeki görüntüler yalan ve yanlışsa neden Genelkurmay yayın yasağı koydurtma ihtiyacı hissetti?

3 - Görüntülere yayın yasağı koydurtulma kararının açıklanmasının Kanal 1 ve Star'daki sözkonusu karalayıcı haberler yayınlandıktan hemen sonraya denk gelmesi sadece bir tesadüf mu?

ENSONHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*