TARAF'ın ismini gizlediği komutan kim?

TARAF'ın ismini gizlediği komutan kim?.12609
  • Giriş : 15.06.2009 / 21:40:00

Taraf'ın 'Bu ekiple ilgili İlker'i uyardım' başlığı ile manşetten verdiği haberde ismi gizlenen komutan kim?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Taraf Gazetesi, Genelkurmay Başkanlığı tarafından hazırlandığını iddia ettiği “İrticayla Mücadele Eylem Planı” belgesinin arkasında durdu. Gazetenin muhabiri Mehmet Baransu, yaptığı haberin ardından emekli bir orgeneral ile görüştüğünü anlattı.

Baransu'nun anlattığına göre orgeneral plandan haberdar idi. Kendisinin İlker Başbuğ'u bu planı hazırlayan ekip konusunda uyardığını söylüyordu. Plan, emekli orgeneralin anlattığına göre Ocak 2009 tarihinde hazırlanmaya başlamıştı.

AKP iktidarından bu yana emekli olan orgenerallerin listesine bakıldığında listedeki isimlerin belirli olduğu görülüyor. Taraf'ın ismini vermediği orgeneralin Genelkurmay başkanı olamadığı düşünülürse listede aşağıdaki isimler kalıyor. Taraf, bu emekli orgenerallerden biri ile görüştüğünü iddia ediyor.

İşte 2002-2008 arasında Genelkurmay başkanı olmayan orgenerallerin listesi:

2008

1. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman

2007

Kara Kuvvetleri'nde 4 yıllık görev sürelerini dolduran 1. Ordu Komutanı
Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert

2006

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Fevzi Türkeri

2005

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Halil İbrahim Fırtına ve 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon 30 Ağustos tarihi itibariyle emekli oldular.

2004

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Aytaç Yalman ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Mehmet Şener Eruygur ile 3. Ordu Komutanı Orgeneral Oktar Ataman, 30 Ağustos tarihi itibariyle emekli oldular

2003

Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Cumhur Asparuk 30 Ağustos tarihi itibariyle emekli oldu.

2002

2. Ordu Komutanı Orgeneral Halit Edip Başer 30 Ağustos tarihi itibariyle emekli oldu.

ODATV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*