'Tarafsız olmamızı beklemesinler!'

  • Giriş : 31.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Ortadoğu halklarının sonu gelmeyen çatışmalardan, kandan, gözyaşından, acıdan çok çektiğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Bugün barışı baltalayanlar, nefret tohumları ekenler, yarın kendilerinin de barışa, adalete ihtiyaç duyacaklarını akıllarından çıkarmamalıdırlar." dedi.

Başbakan Erdoğan, Ulusa Sesleniş konuşmasında, Ortadoğu halklarının sonu gelmeyen çatışmalardan, kandan, gözyaşından, acıdan çok çektiğini belirterek, "O yavrular çok çekti, o kadınlar çok çekti, o yaşlı insanlar çok çekti, ne yazık ki, çekmeye de devam ediyor." diye konuştu.

Gücü elinde bulunduranların bölgenin sorunlarına çifte standartlara özellikle yaklaşım tarzlarında büyük payı olduklarını ifade eden Erdoğan, kaybedilenin sadece masum insanların canı, malı, şehirlerin geleceği değil, yeryüzünde barışa temel teşkil edecek bütün insani değerler olduğunu söyledi. Erdoğan, savaşın öfkeyi, şiddeti beslediğini,terörü daha da güçlendirdiğine işaret ederek, "Bu, adil olmayan bir savaştır. Bu savaş kazananı olmayan, insanlığın topluca mağlup olacağı bir savaştır. Bu vesileyle, buradan dünyaya, barışın temini için her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu bir kere daha duyurmak istiyorum. " şeklinde konuştu.

Erdoğan, Ortadoğu’da yaşananlarla igili olarak Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, İsrail Başbakanı Ehud Olmert başta olmak üzere aynı şekilde Filistin Başbakanı İsmail Haniye olmak üzere, BM Genel sekreteri Annan, AB Dönem Başkanı Finlandiya Başbakanı, bunun yanında ABD Başkanı Bush, Rusya Devlet Başkanı Putin, İngiltere Başbakanı Blair, İspanya Başbakanı Zapatero, Suriye Devlet Başkanı Esad, İran Cumhurbaşkanı Ahmedinecad, Pakistan Başbakanı Aziz ile defalarca telefon görüşmesi yaptığını kaydetti.

Erdoğan, İsrail’den orantısız güç kullanımına derhal son vermesini talep ettiklerini, "Eğer konu sadece 3 tane askerin geri verilmesi ise bize güvenin, bize inanın, biz bunu bulup çıkartıp sizlere iade edeceğiz, bunun sözünü veriyoruz, dedik. Ama ateşkesi, ne yazık ki, sağlayamadık ve süre geçtikçe artık iş iyice zora girdi. Uluslararası toplumu, özellikle BM Güvenlik Konseyi’ni harekete geçmeye çağırdık.

Eşbaşkanlığını yaptığımız Medeniyetler İttifakı girişimi çerçevesinde İspanya Başbakanı, değerli dostum Zapatero ile ortak bir deklarasyon yayınladık. Dışişleri Bakanımız Abdullah Gül, Roma’da toplanan Konferansa katılarak görüşlerimizi dile getirdi. "dedi.

Sorunların çözülmesi konusunda çabalarının devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, "şiddete son verilmesi, akan kanın bir an önce durması, insani yardımların hemen devreye girmesi ve yaraların sarılması için bütün imkânlarımızla her zeminde gayretlerinin" devam edeceğini kaydetti.

KİMSE TARAFSIZ OLMAMAZI BEKLEMESİN

Türkiye olarak, Kızılay vasıtasıyla bölgeye gıda ve ilaç başta olmak üzere her türlü yardım sevkıyatını başlattıklarına işaret eden Erdoğan, Lübnan’daki sivillerin tahliyesinde Mersin limanının en önemli çıkış kapısı haline geldiğini hatırlattı. Bu konuda kendilerinden sessiz ve tarafsız olmalarını hiç kimsenin beklememesi gerektiğini dikkat çeken Erdoğan, aydınlık bir dünya umutlarından asla vazgeçmeyeceklerini belirtti. Erdoğan, "Şuna bütün kalbimizle inanıyoruz ki, barış bir gün mutlaka galip gelecek, insanlık yeniden kardeşçe yaşayacağı bir dünyaya kavuşacaktır." dedi.

TERÖR ÖRGÜTÜYLE MÜCADELEYE DEVAM

"Terör örgütü, mayınlarla her geçen gün pırlanta fidanlarımızı şehit etmeye devam etmektedir ve bu konuda da artık tahammül sınırımız maalesef tükenme noktasına gelmiştir. "diyen Erdoğan, azimle, kararlılıkla ve inançla bu terör örgütüne karşı olana mücadelelerinin devam ettiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious