Taraf'tan askere sert yanıt geldi

Taraf'tan askere sert yanıt geldi.11794
  • Giriş : 15.10.2008 / 19:00:00
  • Güncelleme : 15.10.2008 / 19:02:36

Çongar iddialı sözler sarfetti: "Bir genelkurmay Başkanına yakışmayacak üslupta konuştu"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

NTV'de canlı yayına katılan Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı Yasemin Çongar iddialı sözler sarfetti. "Bir genelkurmay Başkanına yakışmayacak üslupta konuştu" diyerek sözlerine başlayan Çongar, "Biz gazetemize ulaşan belgeleri kullanmaya devam edeceğiz" dedi. Çongar, kamuoyunun cevap beklediği soruları da canlı yayında dile getirdi. İşte o sorular...

"Genelkurmay Başkanı'nın sert ve ağır bir üslupla konuştuğu görüşüne katılıyorum. Genelkurmay Başkanından beklenmeyecek bir üslupla konuştu, Genelkurmay adına üzücü. Ama daha üzücü olan kamuoyunun beklediği ve merak ettiği konuların cevabının olmamasıydı.

Aktütün'de tüm kamuoyunu üzüntüye boğan bir saldırı oldu. Orada şehitler verdik ve bu saldırı amacına ulaştıysa neden ulaştı; ulaşmadıysa neden bu kadar şehit verildi? Genelkurmay Başkanı'nın görevi bu sorulara cevap vermek olmalıdır.

Bir inceleme başlatıldığı söyleniyor ama daha önceki benzer olaylarla ilgili başlatılan incelemelerden biliyoruz ki bu incelemelerin sonuçları kamuoyuna açıklanmıyor.

Türk Genelkurmay'ının en üst düzeyde Aktütün baskınından haberdar olduğu, hatta insansız hava araçlarının görüntüleriyle ortaya çıkan biçimde izlendiği doğru mu; bunlar doğruysa gereği neden yapılmadı?

Bunların cevabı verilmeden bir Genelkurmay Başkanının çıkıp “bunlar akan ve akacak olan her damla kanın sorumluluğuna ortak olurlar” gibi tehditkar üslup kullanması ve “doğru yerde bulun” gibi emir vermesi doğru değil.

Demokratik bir ülkede Genelkurmay Başkanı çıkıp Kamuoyuna emir vermez, Hükümete karşı sorumludur ve çıkıp hesap vermek durumundadır.

Gazetemize ulaşan belge ve bilgileri doğruluğundan emin olduğumuz ve kamuoyun bilgilendirilme hakkına uygun bulduğumuz sürece kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz. "

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*