Tarayıcı dünyasına Google müdahalesi

Tarayıcı dünyasına Google müdahalesi.41823
  • Giriş : 05.10.2008 / 10:34:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 15:03:10

Google, Chrome adlı tarayıcısıyla Microsoft ve Mozilla'ya rakip oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Peki Chrome, yıllardır internet tarayıcı pazarına hâkim olan Explorer ve Firefox'tan iyi olabilir mi?..

* Google Chrome (www.google.com/chrome)
2 Eylül'de 43 farklı dilde kullanıcılara sunulan Chrome, Google mühendislerinin yıllardır süren çabalarının bir ürünü. Amaç, artık zamanlarını Web 2.0 uygulamalarıyla (yani Facebook, YouTube, Gmail gibi bir tür 'program' olan sayfaları kullanarak) geçiren internet gezginlerine hızlı ve işlevsel bir program sunabilmekti.

Özellikler

Windows'ta sorun yaratan programları nasıl Görev Yöneticisi'yle kapatabiliyorsak, Chrome'un aynı adlı özel programı da sorun çıkaran sayfalar üzerinde kontrol sağlıyor. Chrome'u açınca en çok ziyaret ettiğimiz sayfalar, ufak resimler halinde karşımıza geliyor. Sağda yeni kapatılan sayfalar ve işaretlenen sayfalar liste halinde duruyor.

Hız

Chrome çok hızlı açılıyor, Java uygulamaları hızla görüntüleniyor. Yapılan testlere göre Internet Explorer 7, Firefox 3, Safari ve Opera, Chrome'un hızına yetişemiyor.

Güvenlik

Chrome düzenli olarak Google'dan tehlikeli web sitelerinin listesini indiriyor, açılan her yeni sayfa, kötü niyetli ufak programcıklara karşı özel bir koruma sistemiyle korunuyor. Görev yöneticisi aracılığıyla kullanıcı sayfalar üzerinde kontrol sağlıyor.

Gelecek

Mac OS X ve Linux versiyonları hazırlanma aşamasında. Açık kodlu bir yazılım olan Chrome aracılığıyla Google, en büyük rakibi Microsoft'un internet tarayıcılardaki yüzde 70'lik pazar payını azaltmak istiyor.

* Mozilla Firefox (www.mozilla.com)

İlk sürümü 2004 yılında çıkan Firefox, o günden beri emin adımlarla ilerledi, internet tarayıcı pazarında Microsoft'un tahtını salladı. Şu anda yüzde 20'lik pazar payı olan Firefox, açık kodlu bir yazılım ve güvenilirlik açısından rakipsiz.

Özellikler

Temiz bir arayüzü olan Firefox 3'te akıllı adres çubuğu, girilen veriyi geçmişte ziyaret edilen sayfalar arasında arıyor, indirilen dosyalar duraklatılıp yeniden devam ettirilebiliyor.

Hız

Internet Explorer'ın ilk açılışı daha hızlı olsa da, Firefox sayfa yükleme açısından Explorer'a fark atıyor. Ancak Chrome, Firefox'u bu açıdan geçtiği için Firefox'un yeni sürümünde mühendislerin buna bir çare bulması bekleniyor.

Güvenlik

Bulunan sorunlar hemen Mozilla'ya iletiliyor, açıklar kapatılıyor. Araştırmalara göre Firefox, güvenlik açığı yaratmakta diğer tarayıcılardan daha başarısız. Ancak bir yandan da güvenlik açıklarını kapatmak konusunda Mozilla, rakiplerine fark atıyor.

Gelecek

Firefox 4, Mozilla 2 isimli teknoloji üzerine kurulacak. İnternet sayfalarındaki videoları göstermek için yeni bir sistem yaratılacak, cep telefonlarında yeni Firefox çok güvenli olacak. Sayfaların internet bağlantısı yokken çalışabilmesi için Google'ın Gears arayüzü benzeri bir sistem kullanılacak.

* Microsoft Ie (www.microsoft.com)

1995 yılında Microsoft'un dönemin en popüler programı Netscape Navigator'a rakip olarak çıkardığı Internet Explorer, özellikle de 3.0 sürümüyle birlikte en azılı Microsoft düşmanlarının dahi takdirini kazandı. 2004'e kadar tarayıcı pazarında bütün rakiplerini silen IE, Firefox'un çıkışıyla yeni özellikler edindi.

Özellikler

Internet Explorer 7, tıpkı Firefox 3 gibi 'sekme' teknolojisi kullanan bir tarayıcı, böylece kullanıcıları sürekli yeni pencere açma derdinden kurtarıyor. Ayrıca RSS formatındaki haber sitelerinin güncel bilgilerini gösteren bir okuyucusu ve kişisel bilgi çalan sitelere karşı özel koruma programları var.

Hız

Internet Explorer 7, tıpkı Firefox 3 gibi 'sekme' teknolojisi kullanan bir tarayıcı, böylece kullanıcıları sürekli yeni pencere açma derdinden kurtarıyor. Ayrıca RSS formatındaki haber sitelerinin güncel bilgilerini gösteren bir okuyucusu ve kişisel bilgi çalan sitelere karşı özel koruma programları var.

Güvenlik

Hacker'ların en sevdiği şey, Microsoft programlarının açıklarını bulmak. Yıllardır bunu başarıyla yaptılar. Microsoft da Windows Update aracılığıyla IE'deki açıkları kapadı. Hacker'ların da Microsoft'un da vazgeçmeye niyeti yok.

Gelecek

27 Ağustos'ta IE 8'in ikinci beta'sı yayınlandı. Arama yaparken kullanıcıya 'destek' olan arama tavsiyesi özelliği, InPrivate adlı aşırı güvenlik salayan teknolojisi ve iyileştirilmiş hızıyla IE 8, yeni nesil Microsoft yazılımlarından biri olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*