Tarhan: CHP komik duruma düştü

Tarhan: CHP komik duruma düştü.8750
  • Giriş : 13.12.2008 / 14:41:00

Türkiye'nin en önemli psikiyatri uzmanları arasında gösterilen Prof. Dr. Nevzat Tarhan, CHP'deki yeni durumu değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Siyasi partinin halkla iyi ilişkiler kuran parti olduğunu belirten Tarhan, "CHP sonunda toplumun sosyolojik talebini gördü" dedi.

CHP, PATRONUN 'MİLLET' OLDUĞUNU KABUL ETMEK ZORUNDA

CHP'nin inanç değerleri konusunda iyi bir fırsat yakalamak için hazırda beklediğini ifade eden Tarhan, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "CHP'de son süreçte 'Sosyolojik taban varsa, biz de bu talepleri kendi politikalarımız ve söylemlerimiz ile tanımlamamız lazım' görüşü ağırlık kazandı. 'Bu konuda adım atmalıyız' görüşü ön plana çıktı. Bu siyasi bir parti için akıllıca bir politika. Siyasi partiler patronun millet olduğunu kabul etmek zorundadır. Peki, kendilerine göre modern diye değerlendirdikleri başörtü şekli varken, niye çarşaf üzerinden böyle bir açılım yapıldı, bunu anlamak zor tabiî. Baykal'ın bazı çok farklı ve akıllı çıkışları oluyor. Çarşaf konusu da bunlardan biri diye düşünüyorum. Çarşaf görünce neye uğradığını şaşıran kendi içlerinde radikal bir kesim var. Bunların aşırı tepkilerini kırmanın en kolay yolu 'ölümü gösterip sıtmaya razı etme' metodu olsa gerek. Baykal da çarşafı göstererek 'Bu konuda toplumsal talep var. Açılım yapmamız lazım' deyip en azından başörtüsüne karşı daha az tepki verilmesini sağlamaya dönük bir politika izlemiş olabilir diye düşünüyorum."

CHP, KOMİK DURUMA DÜŞTÜ

CHP'nin açılımlarının çelişkiler ile dolu olduğunu vurgulayan Tarhan, "Bir tarafta bazı CHP'lilerin bu açılımları varken, diğer taraftan bunu kabullenemeyenlerin oluşu ve tepkilerini dile getirişi ise onları cidden komik duruma düşürdü. CHP Genel Sekreteri Sav'ın ise hakaretlerinden sonra bir özeleştiri gelmemesi de büyük çelişki" dedi.

"RESMİ İDEOLOJİ, TOPLUMDA TRAVMA ETKİSİ YAPTI"

Dindar kesimin özgürlükler açısından son 7 yılda gözle görünür bir baskısının olduğunu belirten Tarhan, "CHP bunu görmezden gelemezdi. Hatta bu baskı artık CHP tabanını da sarmaya başladı.Toplum, baskısını ve tepkisini sürdürmeye devam ederse, CHP taleplere daha fazla sessiz kalamaz. CHP içinde gelecek farklı muhalif seslere toplum tepkisiz kalmamalı. Susmamalı. Millet isterse onun gerçeğinden kimse uzak duramaz. Üniversitelerde sürdürülen başörtüsü yasağı bile kalkar."

VAKİT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*