'Tarih Filistin'in şanlı direnişini yazacak'

'Tarih Filistin'in şanlı direnişini yazacak'.9204
  • Giriş : 15.01.2009 / 18:35:00

Ahmedinejad, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda çok sayıda yerli ve yabancı basın kuruluşunun izlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları cevapladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''Filistinlilere yönelik katliamların devam etmesinin, siyonist İsrail, ABD ve İngiltere ile bunları himaye eden uluslararası kuruluşların suç dosyasını daha da kabartacağını'' söyledi.

İsrail'in Gazze Şeridi'ndeki savunmasız sivil halka yönelik katliamları karşısında bütün dünyanın bir sınavdan geçtiğini belirten Ahmedinejad, dünya liderlerini ve halklarını İsrail'e karşı harekete geçmeye çağırdı.

BM'nin dünyanın güvenliği ve barışı için 60 yıl önce kurulduğunu ancak geçen bu sürede dünyanın bir gün bile barış ve huzur içinde olmadığını söyleyen Ahmedinejad, ''BM, katliamların tamamlanmasındaki son halkayı teşkil etme rolünü oynaya gelmiştir. Siyonist rejim için tehlike söz konusu olmayana dek harekete geçmemiştir. Bu kuruluş, İsrail ve ABD'nin elindeki bir araca dönüşmüştür'' görüşünü dile getirdi.

''Bugün tüm milletler, mazlum Filistinlileri himaye için ayağa kalkmıştır. Adalet ve barışın hakim olması halkların direnişi ve birliğiyle mümkün olacaktır'' diyen Ahmedinejad, ''ABD ve İngiltere bilsin ki, milletler bu katliamları onların hesabına yazıyor. Dünya halkları, İsrail eliyle işlenen cinayetlerin asıl sorumlusunun Washington ve Londra yönetimleri olduğunu biliyor. Katliamlar sürdükçe onların suç dosyaları daha ağır olacak'' ifadesini kullandı.

İsrail halkından ''siyonist liderleri'' protesto için diğer dünya milletleri gibi itiraz gösterileri yapmalarını isteyen Ahmedinejad, İsrail askerlerinden de komutanların katliam yapmaları yönündeki emirlerine itaat etmemelerini talep etti.

''ZAFER FİLİSTİN HALKININ OLACAK''

Ahmedinejad, ''Filistin halkının İsrail işgali ve saldırıları karşısındaki direnişiyle şimdiye kadar zafer kazandığı gibi bundan sonra da zafer kazanacağını'' söyledi.

''Filistin halkı, bugün de zulüm karşısında insanlığın onur ve saygınlığını koruduğu için muzafferdir. Bu, insaniyetin vahşilik karşısındaki zaferdir. Şimdi de gelecekte de zafer onlarındır'' diyen Ahmedinejad, ''Tarih, Filistin halkının bu şanlı direnişini asla unutmayacak. Hatta Amerika ve İngiliz halkı bile bu direnişi takdir ediyor'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, İsrail'in bir kez daha yenilgiye uğrayacağını belirterek, ''Artık halklar uyanmıştır. Siyonist liderlerin katliamları unutulmuşluğa terk edilmeyecek. Onları yargılamak için en kısa sürede Avrupa'da, Amerika'da mahkemeler kurulacak'' dedi.

Arap Birliği'nin, İsrail saldırılarını durdurma ve Filistinlilere yardım konusunda somut adımlar atmamasını da eleştiren Ahmedinejad, Arap ülke ve liderlerine hitaben, ''Sorumluluklarını bugün değil de ne zaman yerine getirecekler. Her geçen gün ölü ve yaralı sayısı artıyor, kriz büyüyor. Arap liderler, küçük meseleleri bir kenara bırakarak, imkan ve kaynaklarını ortaya koyup bu saldırıyı durdurmalı. Bu dökülen günahsız kanlar için tarih, İslam, Allah, Peygamber karşısında nasıl hesap verecekler'' diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı, Arap liderlerden telafisi mümkün olmayacak pişmanlıklarla karşı karşıya kalmamak için harekete geçmelerini istedi.

İsrail'e ekonomik ambargo uygulanması ve ilişkilerin kesilmesi çağrısını yineleyen Ahmedinejad, ''İsrail ürünlerine ödenen paraların uranyum ve fosfor bombalarına dönüştüğü bilinmeli'' dedi.

Ahmedinejad, İsrail ve müttefiklerine karşı petrolün silah olarak kullanılmasına ilişkin öneriyle ilgili olarak da ''Arap ülkeleri işbirliği yaparsa iyi bir fikir, ancak gündemde böyle bir şey yok. Verilen petrolün bomba ve füze olup Filistinlilerin başına yağması istenecek bir durum değil'' dedi.

Filistin sorununun halledilmesine ilişkin olarak da Ahmedinejad, ''Filistin halkının özgür iradesiyle kendi kaderini belirlemesine izin verilmeli. Bu hem İran halkının hem de diğer halkların isteğidir. Filistinlilerin hak ve hukukunu koruduğu sürece ateşkes ve barıştan yanayız. İşgal ve saldırı son bulursa sorun kökten çözülür'' ifadesini kullandı.

''ABD, DÜNYANIN REİSİ VE MUHTARI DEĞİL''

İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, ABD ile olan ilişkilerinde de yeni yönetimin atacağı adımlara ve politika değişikliklerine bakacaklarını söyledi.

Dünyanın köklü değişimler geçirdiğini ve ABD'de başa kim gelirse gelsin iki önemli adımı atması gerektiğini belirten Ahmedinejad, ''ABD, müdahale alanlarını kendi sınırlarının ötesine taşımamalı. Dünyanın farklı bölgelerindeki savaş ve çatışmaların temelinde ABD'nin müdahaleci politikaları var. ABD sadece kendi halkının hizmetinde olsun yeter. Hiç kimse, ABD'ye dünyanın reisliği ve muhtarlığı rolünü vermiş değil'' dedi.

Beyaz Saray'ın atması gereken ikinci adımın da İran ile ilgili olduğunu söyleyen Ahmedinejad, ''Yaklaşık 30 yıldır İran halkının karşısında yer aldılar. Halkımız, onların düşmanca politikalarından zararlar gördü, ancak siyasi, iktisadi, kültürel, bilim ve teknoloji alanlarında kendi ayakları üzerinde durmasını öğrendi. Beyaz Saray'ın gerçek ve ciddi değişim politikalarını halkımız olumlu karşılayacak'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, karşılıklı saygı esasına dayalı diyalog ve müzakereden yana olduklarını belirterek, ''Washington yönetimi, halkından ders almalı ve değişim taleplerine karşılık vermeli. Eski sözler yeni edebiyatla söylenirse sonuç alınmaz'' diye konuştu.

''Bölge ülkeleriyle halklarıyla oldukça iyi ilişkilerimiz var. İlişkilerimizde başkalarının gölgesi ve müdahalesine izin vermeyiz. Herkesle kardeşçe dostça ilişkilerden yanayız, olacağız da'' diyen Ahmedinejad, ABD, İsrail ve İngiltere'yi milletler arasına ihtilaf salmaktan vazgeçmeye çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*