Tarih hiçbir zaman siyasetle yazılmaz

Tarih hiçbir zaman siyasetle yazılmaz.21837
  • Giriş : 20.11.2008 / 14:43:00
  • Güncelleme : 20.11.2008 / 14:43:02

Türk Parlamenterler Birliği'nden ABD'nin yeni başkanı Obama'ya sözde Ermeni soykırımı ile ilgili mektup.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Parlamenterler Birliği Başkanı Hasan Korkmazcan, ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'ya gönderdiği mektupta, ''Çağ dışı ırkçı kampanyalara dönüştürülen soykırım iddiaları, öncelikle hukuksal ve tarihi açıdan yüksek derecede belirsiz ve ispattan yoksun yorumlar içermektedir. Tarihi gerçeklerin bütünüyle ve eksiksiz olarak ortaya çıkmasından yana olan Türkiye, tarihin her yönüyle ve çok taraflı sorgulanmasını arzuluyor'' dedi.

Korkmazcan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Obama'ya gönderdiği mektup hakkında bilgi verdi. Yeni Başkan Obama nezdinde kamuoyu oluşturulması için Türkiye'de bütün sivil toplum örgütlerini ve basın kuruluşlarını göreve çağıran Korkmazcan, özellikle 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddiaları konusunda girişimde bulunulmasını istedi.

Fransa Meclisi'nde, tarihin siyaset yoluyla yazılamayacağına ilişkin komisyon görüşünün ortaya çıkmasını da olumlu karşıladıklarını ifade eden Korkmazcan, bunun Fransız Senatosu'nun kararı haline gelmesini beklediklerini söyledi.

Korkmazcan'ın, ABD'nin yeni başkanı Barack Obama'ya gönderdiği mektupta, Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin yeni döneme bir girdiğine işaret edilerek, şu görüşlere yer verildi:

''Ermenistan dışındaki fanatik unsurlar tarafından; ikili ilişkilerin gelişimini engelleyebilecek şekilde yönlendirildiği görülen sabote edici saldırgan yaklaşımlar, geleceğe dönük büyük tereddütlerin doğmasına neden olmaktadır.

Bir başka yönüyle çağ dışı ırkçı kampanyalara dönüştürülen 'soykırım' iddiaları, öncelikle hukuksal ve tarihi açıdan yüksek derecede belirsiz ve ispattan yoksun yorumlar içermektedir. Kaldı ki öne sürülen iddialar, taşıdığı şaibe ve gerçek dışı çelişkileri nedeniyle halen devam eden gayri resmi ve sonuçsuz tartışmalara neden olmaktadır.

Dolayısıyla ABD'li saygın bilim adamlarının tüm bulgularını hiçe sayan Ermeni aşırılıkçı gruplarının süregelen sığ ve saldırgan tutumları, dolaylı ve direkt bir şekilde dostane çabaların, arzulanan pozitif gelişim sürecini engellemektedir.

Bu noktada, 1915 olaylarının objektif bir şekilde ve arşivler ışığında tartışılması amacıyla Türkiye tarafından geliştirilen ortak tarih komisyonu önerisinin, Ermenistan tarafından reddedilmesi de üzücü olduğu kadar, son derece manidardır. Oysa tarihi gerçeklerin ve eksiksiz olarak ortaya çıkmasından yana olan Türkiye, tarihin her yönüyle ve çok taraflı sorgulanmasını arzulamaktadır.''

Ermenistan'ı da etki altına aldığı görülen baskıcı dış politik söylemlerin, sağduyulu adımları engellediği belirtilen mektupta, ''Yeni dönemde kararlarınızdaki tarafsız, cesur, sağduyulu ve adaletli tutumun, ortamdaki ön yargılı ve ırkçı söylemlerden arınarak, etki altında kalmaksızın sürekliliğini koruyacağına inanmak ve başkanlığınızın uzun süredir beklenen değişimine tanık olabilmek en büyük arzumuzdur'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*