Tarih Kurumu, tasarruf tedbirlerine takıldı

  • Giriş : 15.03.2008 / 09:10:00
  • Güncelleme : 15.03.2008 / 09:46:45

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, kurumun, devletin tasarruf tedbirlerinin uygulanması sonucu mali harcamalarında kısıtlamalar, araştırmalarında da sınırlamalar yapıldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Halaçoğlu, Türk Ocağı Antalya Şubesi'nce Öğretmenevi'nde düzenlenen ''Tarih ve Türkiye'' konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Halaçoğlu, Türklerin köklü tarihi ve sahip olduğu değerlerin bilinmesi ile araştırılmasının önemine değinerek, bilinmeyen ve anlatılmayan tarihi özellikleri nedeniyle Türkiye'nin ''sözde Ermeni soykırımı yapmak'' gibi tarihin en kötü ve asılsız suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

Kendisinin ve tarihçilerin objektif, bilimsel araştırmalarla tarihin gerçek yönlerini ortaya çıkarması ve toplumla paylaşması gerektiğini belirten Halaçoğlu, ''Zaman zaman siyaset alanına girmekle eleştiriliyorum. Tarih canlıdır. Tarih, aynı zamanda gelecektir. Tarihçiler siyasetle de ilgilidir. Tarihçi olarak sorumluluklara sahibim. Tarihin gerçek yönlerini ortaya çıkarmakla mükellefim. Bilgilerimi siyasilerle, toplumla, insanlarla paylaşmazsam sorumluluğumu yerine getirmiyorum demektir'' diye konuştu.

-KURUMDA ARAŞTIRMALARA SINIRLAMA-

Halaçoğlu, bir dinleyicinin, ''Türk tarihine yönelik farklı araştırmalarda Türk Tarih Kurumu'nun yetersiz kaldığına'' yönelik serzenişi ve sorusunu da yanıtladı.

Türklerin, Çin, Arap, Bizans kültürlerinden de kendine uyarlamalar yaparak, özünü kaybetmeden kültürün zenginleştiren ender milletlerden olduğunu, Türklük ve Türk kültürünün yapısının dünyaya tanıtılması için çok kapsamlı araştırmalar yapılması gerektiğini belirten Halaçoğlu, uygulanan tasarruf tedbirleri nedeniyle kısıtlamalar yapıldığını bildirdi.

Halaçoğlu, şunları söyledi:

''Türk Tarih Kurumu, çok farklı konularda 1300 kitap yayımladı, ancak yeterli değil. Tarihimizle ilgili mikro konulara da girmeliyiz. Kurum, devletin tasarruf tedbirlerine takılıyor. Tasarruf tedbirleri uygulandığından mali harcamalarımız kısıtlanmıştır. Araştırmalar da sınırlandırılmıştır. Tüm harcamaları kendi bütçesinden karşılanıyor. Görevimde devletten bir kuruş para almadım. Bazı araştırma konularında eksiklikler hissediyorum. Bu tür kurumların vasiyet üzerine yürütüldüğünü düşünerek, daha önemli bir yapıda ele alınması gerekiyor.''

-TÜRK TARİHİ İNTERNETTE-

Ders kitaplarında genç kuşaklara büyük Türk tarihi ve kültürüne yönelik verilen bilgilerin de yeterli olmadığına değinen Halaçoğlu, ''Talim Terbiye Kurulu yarışma açıyor. Burada rant söz konusu. Tarih kitaplarının bizim söylediğimiz şekilde yazılması yönünde tekliflerimiz var. Gençlerimize görüntülü ve tarihi gezilerle tarihimizi ve kültürümüzü daha iyi anlatmalıyız. Bizim yetkimiz yok. Çok değişik engeller var'' şeklinde konuştu.

Türk Tarih Kurumu'nun 21 ciltlik Türk tarihi kitaplarını internet üzerinden yayınlayacağını, yayının sorgulamalara açık olacağını ve bu çalışmanın kurumun kuruluş tarihi 15 Nisan'a kadar tamamlanacağını dile getiren Halaçoğlu, ''Türkler batı toplumlarında nitelendiği gibi at üstünde doğmaz, at üstünde ölmez. Türkler medeniyetin temelini atmış toplumlardır. Tarihimizde yaşanılanları gelecek kuşaklara anlatacağız'' dedi.

Demokrasinin batı ülkelerine ve Türkiye'deki uygulamalarına da değinen Yusuf Halaçoğlu, kurallar zinciri olan demokrasinin Türkiye'de uygulanmasının zorluklarının bulunduğunu söyledi. Halaçoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Demokrasi üretmiştir ve önünüze her şeyi koymuştur. Bu nedenle yeni şeyler üretemezsiniz. Kurallara uymama da bir üretim. Demokrasi Türkiye'de, Batı gibi yerleşmez. Bizim karakterimize uymuyor. Biz kuralları, yasakları delmeye çalışıyoruz. Her milletin hareket kabiliyeti farklıdır.''

Halaçoğlu, Atatürk'ün bilinmeyen bir vasiyeti bulunduğuna yönelik bazı iddiaların sorulması üzerine de, ''Atatürk'ün açıklanmamış vasiyeti olduğuna dair bir şey duymadım. Ayrıca Atatürk'ün vasiyetinin saklamasını gerektirecek bir şey de yok'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious