Tarih Kurumu Halaçoğlu'na tepkili

  • Giriş : 28.08.2007 / 14:27:00

Türk Tarih Kurumu Başkanı Yusuf Halaçoğlu'nun ''Kürtler Türkmendir. Pek çok Kürt Alevisi de malesef Ermeni dönmesidir'' sözlerine tepkiler sürüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tarih Vakfı, ''Halaçoğlu'nu tarihçi olmanın sorumluluğuyla hareket etmeye çağırıyoruz'' dedi.

Aralarında Prof. Dr. Edhem Eldem, Prof. Dr. İlhan Tekeli ve Prof. Dr. Mete Tunçay'ın da bulunduğu Tarih Vakfı eski ve yeni yönetim kurulu üyeleri yazılı bir açıklama yaptı.

Tarihin suistimalinin bir tarihçi için affedilemeyecek kusurların başında geldiğini ifade eden Tarih Vakfı, Halaçoğlu'nun açıklamalarının "suistimalin en açık örneği" olduğunu belirtti.

Tarih Vakfı, Halaçoğlu'nun "Ermeni" kimliği ile "Alevi Kürt" kimliği arasında paralellik kurması konusunda da "Ötekicileştirici bir bakışla kendi ırkçılığına dayanak arıyor" dedi.

Tarih Vakfı, yeni Anayasa hazırlıkları çerçevesinde Türk Tarih Kurumu'nun yeniden ele alınmasının da yararlı olacağını ifade etti.

"Sözlerim yanlış anlaşıldı"

Türk Tarih Kurumu (TTK) Başkanı Yusuf Halaçoğlu, 23 Ağustos'ta yaptığı açıklamada, tartışmalara neden olan ''Kürtler Türkmendir, Kürt Alevileri ise Ermenidir'' sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemişti.

Bir basın toplantısı düzenleyen Halaçoğlu, "(Bugün kendisini Kürt Alevi olarak bilenler Ermenidir) demedim. Öyle birşey de yok. Herkes kendine göre yorum yapıyor. 'Tehcirden kurtulmak için kendilerini Kürt ve Alevi olarak gösteren Ermeniler var' dedim. 'Olan' başka şey, 'gösterilen' başka şey" demişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious