Tarih öğretmeninin koleksiyon sevgisi

  • Giriş : 14.11.2006 / 00:00:00

Zonguldak'ta bir tarih öğretmeni, her şeyi biriktirererk koleksiyon oluşturuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zonguldak'ta bulunan Fener Lisesi'nde tarih öğretmenliği yapan 46 yaşındaki Cemil Bahadır'ın koleksiyonu vatandaşların ilgisini çekiyor. 15 yaşından itibaren pul, kağıt banknot ve madeni para, senet, posta kartları ve milli piyano bileti biriktiren Cemil Bahadır, bu koleksiyonlarıyla ilgi görüyor.


30 yıldır koleksiyonculuk yaptığını belirten 25 yıllık öğretmen Cemil Bahadır, "Lise döneminden itibaren yaklaşık 30 yıldır pul ve para toplamaya çalışıyorum. Sevdiğim bir iş olduğu için mutluluk duyuyorum. Halen biriktirmeye devam ediyorum. Koleksiyonumu zenginleştirmek için dergilerle temas kuruyorum. Türkiye'nin tarihi içinde bu koleksiyonumun önemli olduğuna inanıyorum. Gelecek nesillerin bu tip hobileri geliştirmesini istiyorum. Bu tip koleksiyonlar Türk kültürünü tanıtmada da yardımcı olacaktır." dedi.

Taşıması kolay pul, para, posta kartı ile eski olan her şeyi biriktirdiğini anlatan Bahadır, "Koleksiyonumda en eski Cumhuriyet dönemi paraları bile var. Osmanlı paraları var. Osmanlı padişahı Abdülaziz döneminden 1840 yıllara ait kağıt para var. Ayrıca koleksiyonumda 2 binin üzerinde kağıt para, 2 binin üzerinde de madeni para mevcut. Aynı olanları da dahil edersek 5 bine yakın pul var" diye anlattı.

15 yıldan bu yana Milli Piyango biletlerini de biriktirdiğini belirten koleksiyoncu öğretmen, şöyle devam etti: "Her ayın 9, 19 ve 29'unda çıkan biletleri alıyorum. Ama şu ana kadar bunlara da ikramiye çıkmadı. Bazen amorti çıkıyor, ama onu da koleksiyona dahil etmek için parasını almıyorum. Daha eski yıllara gitmek istemiyorum çünkü parayla satın alındığı için ekonomik bir güç. Bu koleksiyona maddi değer biçmedim, satmayı asla düşünmüyorum. Ölünceye kadar koleksiyon yapmaya devam edeceğim. Hobi olarak gördüğüm bu koleksiyonum en büyük mirasım. Bunu da oğluma bırakacağım."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious