Tarih satılıyor!

  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

İzmir'in Seferihisar ilçesinde “Tanrılar Şehri” olarak adlandırılan Teos bölgesinde bulunan ve yapılan kazılarda tarihi eserlere rastlanan arazinin, 20 milyon YTL bedelle İngilizlere satılmak istendiği iddia edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Seferihisar İlçe Başkanı Koray Acaroğlu, yaptığı açıklamada, Teos bölgesindeki 210 dönümlük belediyeye ait arazinin satışı için belediye encümenine yetki verildiğini, bu kapsamda arazinin 20 milyon YTL'ye satışı için İngilizlerle görüşmelerde bulunulduğunu öne sürdü.

Arazide belediye işçilerince yapılan kazıda, yüzeyin hemen 50 santimetre aşağısında 3 bin yıllık olduğu tahmin edilen mermer lahit bulunduğunu belirten Acaroğlu, şöyle konuştu:

“Tarih satılamaz. Belediyenin aldığı satış kararının derhal iptal edilmesi gerekir. Satılacak arazide lahidin bulunması, burasının tarihi değerinin kanıtıdır. Yüzlerce mezar ve arkeolojik buluntunun yeryüzüne çıkmayı beklediği yerin satışa çıkarılması, siyasi ve keyfi bir karardır. Teos'un en güzel yeri olan bu alan satılamaz. Bu yerin, açık hava müzesi olması gerekir. Aldığımız bilgilere göre, Belediye Başkanı Hamit Nişancı tarafından İngilizlerle bu arazinin pazarlığı yapılmaktadır.”

Seferihisar'ın Büyükşehir sınırları içinde yer aldığını ifade eden Acaroğlu, Seferihisar Belediyesinin bu arazinin satışına ilişkin işlemleri karşısında başta İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve meclis üyelerini göreve çağırdığını söyledi.

Belediyenin gelir temin etmek için böyle bir satışa ihtiyacı olmadığını belirten Acaroğlu, satıştan vazgeçilmesi için cumartesi günü arazide yapacakları bir basın toplantısıyla imza kampanyası başlatacaklarını bildirdi.

BELEDİYE BAŞKANI NİŞANCI

Seferihisar Belediye Başkanı Hamit Nişancı, ortada böyle bir satışın bulunmadığını bildirdi.

Belediye meclisinden 1 yıl önce turistik alanlara tesis yapılması için belediyeye ait alanların satışı, kiralanması veya işletmesi için yetki aldıklarını belirten Nişancı, “Yatırımcılara bir yer verebilmek için öncelikle buranın temiz olması gerekir. İçinde tarihi buluntular olduğunda, o yeri alan kişi veya kuruluşun açacağı davalarla bile uğraşamayız” dedi.
Turistik tesis alanı olarak belirlenen söz konusu arazide şu an İlçe Müze Müdürlüğü elemanlarıyla 40-45 kişilik ekibin kontrollü kazı yaptığını bildiren Nişancı, şunları kaydetti:

“Buranın temiz ve kontrollü olduğuna dair yazının alınması için çalışılıyor. Eğer inşaat yapılmasında, turistik tesis inşasında bir sakınca bulunmadığı belirlenirse uygun bir proje geliştirerek, ciddi yatırımcılara vermeyi düşünüyoruz. Ben ilçemde, Didim ve Bodrum'da olduğu gibi yasal engel bulunmayan yerlerde yabancıların mülk alması ve ilçemize yerleşmelerinden mutlu olacağımı söylüyorum. Biz ilçe menfaatine olacak her türlü proje için destek vermeye dünden hazırız. Yeter ki yatırımcılar ciddiyetlerini ispatlasınlar. Seferihisar'da turistik tesis yapmak isteyen kim varsa, ciddi bir teklifle gelirse belediye binasını dahi 48 saat içinde verebileceğimi uzun zamandır söylüyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious