Tarih yeniden canlanacak

  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

Fatih'te Sulukule olarak bilinen Neslişah ve Hatice Sultan Mahalleleri yıkılarak Osmanlı motiflerine uygun şekilde yeniden inşa edilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

75 ve 95 metrekarelik büyüklüklerde inşa edilecek konutlar en fazla üç katlı olacak ve tarihi dokuyu bozmayacak tarzda yapılacak.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) ve Fatih Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilecek çalışmalar ile ilgili protokol imzalandı. Büyükşehir Belediyesi'nde düzenlenen imza törenine Kadir Topbaş, TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar ve Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir katıldı.

Törende kodnuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, İstanbul için çok önemli bir projeyi daha hayata geçirmek için adım attıklarını dile getirdi. Geçmişte yaşanan hataları tekrarlamamak için İstanbul'u yeni baştan ele aldıklarını anlatan Topbaş, dönemsel ve kişisel talepleri değil herkesi ilgilendiren, uzun süreli çalışmalar yaptıklarını kaydetti. "Neşteri vurduk. İstanbul'un tüm problemlerini çözmek için çalışıyoruz." diyen Topbaş, ilçe ve belde belediye başkanlarına çağrıda bulundu. Topbaş, "Ne olur bu kente kıymayın. Plansız yapılaşmaya izin vermeyin." dedi.

Küçükçekmece'de başlayan kentsel dönüşüm uygulamalarının devam ettirildiğini belirten Topbaş, vatandaşları mağdur etmeden faaliyetlerin devam ettirildiğini söyledi. Fatih'te başlatılacak dönüşüm çalışmalarının 40 milyon YTL'ye mal olacağını dile getiren Topbaş, "Buradaki vatandaşlarla helalleşerek, mutabakat sağlayarak çalışmaları yapacağız." diye konuştu.

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar da, Fatih Belediyesi'nin çok sıkı bir çalışma yürüterek projeye kolaylık sağladığını söyledi. Bayraktar, "Belediye hamarat bir şekilde vatandaşlarla ilişkileri sağladı. Vatandaşların rızası alınarak çalışmaları yapacağız." şeklinde konuştu.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ise, projenin detayları hakkında bilgi verdi. Burada kamulaştırma değil mahsuplaşmanın uygulanacağını belirten Demir, "Alan bakımsız ve müdahale edilmeyen yapılarıyla çöküntü bölgesine dönüşmüştü" dedi. 1,5 yıl önce çalışmalara başladıklarını kaydeden Demir, tapu ve muhtarlığa kayıtlı olmayan kişileri tespit ettiklerini ve birebir görüşmeler yaptıklarını söyledi.

Mülk sahibi kimseleri parsel bazında değerlendireceklerine işaret eden Fatih Belediye Başkanı, 433 parsel sahibine Sulukule'de yapılacak 75 ve 95 metrekarelik evlerden hak sahibi olma fırsatı verileceğini dile getirdi. Parsel sahiplerinin yine evlerini devretme ve TOKİ'ye satarak karşılığında ev alma hakkına da sahip olacağını belirten Demir, evlerin 2 ve 3 katlı olacağını kaydetti. Evlerin Osmanlı mimarisini yansıtacağını söyleyen Demir, "Sokakları da cetvelle çizilmiş gibi düz olmayacak. Projeler, bir iki haftaya kadar oluşturulacak Yenileme Kurulu'nun onayından geçerek uygulamaya başlanacak." dedi.

Evin değerinin arsa payı ve enkaz olarak değil de rayiç bedeline göre belirleneceğini vurgulayan Başkan Mustafa Demir, çalışmaları tespit komisyonunun yürüttüğünü söyledi. Vatandaşların, "Buraya lüks konutlar yapacaksınız ve bizi mağdur edeceksiniz." şeklindeki sözlerini hatırlatan Belediye Başkanı, konutların maliyetinin, arsa, inşaat ve müteahhitin yüzde 20'lik kârı hesaplanarak yapılacağını söyledi. "Orada oturanlar isterlerse alsınlar, isterlerse satsınlar, isterlerse ortak olsunlar." diyen Demir, şöyle devam etti: "Ama hiçbir şey yapmak istemiyoruz derlerse 5366 sayılı yasayla fiyat tespit komisyonun belirlediğinin yüzde 20'sini bankaya yatıracağız ve evi yıkacağız. Mahkemenin belirlediği fiyatı 5 yılda ödemek üzere taksitlendireceğiz."

Sosyal bir çalışma yaptıklarını ve bunun kamulaştırma, yıkım, tasfiye ve soylulaştırma olmadığını açıklayan Demir, "Buradaki insanların insanca yaşamalarına katkıda bulunmak istiyoruz. Devletin bir kuruluşu olan TOKİ burada olmasaydı hiçbir şirket buraya para yatırmazdı." dedi.

Toplantıyı takip ettikten sonra belediye binası önünde bir basın açıklaması yapan Sulukule Roman Kültürünü Yaşatma ve Daşanışma Derneği üyeleri ise, projeye yönelik itirazlarını dile getirdi. Dernek Başkan Yardımcısı Murat Tufan tarafnıdan okunan basın bildirisinde, "Sulukule'nin yıkımı Romanlar için mahalleden sürgün anlamına geliyor." denildi. 3 bin 500 Roman olarak tarihi mahallenin yıkılmasına kesinlikle karşı olduklarını belirten Tufan, belediyenin bu proje konusunda kendilerine danışmadığını iddia etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious