Tarihe ışık tutan foseptik çukuru

Tarihe ışık tutan foseptik çukuru.10049
  • Giriş : 25.12.2008 / 21:32:00

Kazmayı vurduğu yerden tarih fışkırıyor! M.Ö. 7. yüzyıla ait iki kaya mezardan, tarih fışkırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

M.Ö. 7. yüzyıla ait iki kaya mezardan, tarih fışkırdı. İlk kez açıldığı belirlenen, soylu bir aileye ait olduğu anlaşılan kaya mezarlardan birinden 12 kişinin iskeleti, ayin kapları, keramik kaplar, şarap kadehleri, kandiller, yağdanlıklar, çeşitli takılar, av malzemeleri gün ışığına çıkartıldı.

Karya Uygarlığı´na ait Hydai Antik Kenti´nin bulunduğu Muğla´nın Milas İlçesi Damlıboğaz Köyü´nün Muhtarı Mehmet Çoban´ın evine foseptik çukuru açılması sırasında bulunan M.Ö. 7. yüzyıla ait iki kaya mezardan, tarih fışkırdı. İlk kez açıldığı belirlenen, soylu bir aileye ait olduğu anlaşılan kaya mezarlardan birinden 12 kişinin iskeleti, ayin kapları, keramik kaplar, şarap kadehleri, kandiller, yağdanlıklar, çeşitli takılar, av malzemeleri gün ışığına çıkartıldı. 2 bin 700 yıllık buluntuların, bozulmadan günümüze kadar gelmiş olması arkeologları bile şaşırttı. İlk kaya mezardaki çalışmaların tamamlanmasının ardından diğer mazarında açılacağı bildirildi.

Milas´a 15 kilometre mesafedeki, tarihte Karyalılar´ın önemli ticaret merkezlerinden olan Hydai Kenti´nin yer aldığı Damlıboğaz Köyü Muhtarı Mehmet Çoban (50) 01 Aralık 2008 tarihinde, evinin bahçesine foseptik çukuru açtırmak için Milas Müze Müdürlüğü´ne müracaat etti. Bölgenin üçüncü derecede arkeolojik SİT alanı olması nedeniyle, müze müdürlüğü yetkililerinin denetiminde başlanan fosseptik çukuru çalışmaları sırasında, kaya mezara rastlandı. Bunun üzerine çalışmalar hemen durdurularak müze Müdürü Erol Özen´e haber verildi. Foseptik için bahçenin diğer bölümüne kazı çalışması başlatıldı. Fakat orada da ikinci bir kaya mezara rastlanınca, çalışmalar tamamen durduruldu.

Milas Müzesi Müdürü Erol Özen, arkeologlar Bahadır Berkaya ve Hande Savaş ile 7 metre uzunluğunda, 4 metre genişliğinde ve 1 metre 20 santimetre yüksekliğindeki kaya mezarlardan birinde çalışma başlattı. Açılan, ilk kaya mezardan, soylu bir aileye ait 12 iskelet, ölenlerle birlikte gömülen keramik kaplar, şarap kadehleri, kandiller, yağdanlıklar, çeşitli takılar, av malzemeleri bulundu. Mezardan çıkan 2 bin 700 yıllık ayin kaplarının üzerindeki desen ve renklerinin hiç bozulmadan günümüze kadar kalması arkeologları şaşkına çevirdi. Bir bölümü Muhtar Çoban´a ait evin altında kalan mezarın kurtarılması için çalışmalar titizlikle sürüyor.

'TARİHE IŞIK TUTACAK''

Müze Müdürü Erol Özen, bulunan iki kaya mezarın kendilerini şaşkına çevirdiğini belirterek, ``Gerekli izinleri aldıktan sonra kaya mezarlarındaki çalışmalara başladık. Mezarlar, ilk kez açılıyor. Mezarın girişi ve içi dar olduğu için çalışmaları çoğu zaman çökerek ve sürünerek yapmak zorunda kalıyoruz. İki mezarda M.Ö. 7. yüzyıla ait. Geç Geometrik Döneme ait mezarlar ilk kişiler gömülmeye başladıktan sonra en az 100-150 yıl kullanılmış. Kemikler ve keramikler üst üste. En az 12 kişinin iskeleti ve eşyaları var. Bunlar belgelendikten sonra yavaş yavaş kaldıracağız. Bir yandan da mezarın gömü tekniğini, geleneklerin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. İçeride bulduğumuz iskeletler ve mezarın içindeki süs eşyaları, kaplar ve diğer eserlerden günün yaşam şartları hakkında önemli ipuçları elde edeceğimizi sanıyorum. Ayrıca kaplar üzerindeki işçilik Karyalılar´ın o dönemdeki ustalıklarını ortaya koyuyor. Çıkarılan buluntuları Milas Müzesi´nde, konservasyona alacağız. Çalışmaların uzun sürecek olması nedeniyle, jandarma mezarların başında 24 saat nöbet tutuyor. Damlıboğaz'da bulduğumuz eserlerin bir benzeri sadece Sadberk Hanım Müzesi'nde var'' dedi.

MUHTAR ŞAŞKIN

Evine foseptik çukuru açtırmak için yaptırdığı iki kazıdan da kaya mezarları çıkan muhtar Mehmet Çoban, şaşkına döndü. Çoban, evin dedesinden babasına, babasından da kendisine kaldığını belirterek, ``Onlarca yıl, farkında olmadan bir kültür hazinesinin üzerinde oturmuşuz. Mezarlar bulununca, foseptik yapmam hayal oldu. Ancak, bir taraftan da çok önemli bir tarihi buluntuyu ortaya çıkardık. Sevineyim mi, üzüleyim mi bilemiyorum'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*