'Tarihe Saygı Parkı' yarın açılacak

'Tarihe Saygı Parkı' yarın açılacak.14411
  • Giriş : 16.03.2008 / 12:59:00

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde OPET tarafından yaptırılan ve Çanakkale Savaşları'nın çeşitli tasvirlerle anlatıldığı “Tarihe Saygı Parkı” yarın ziyarete açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yapımı yaklaşık 1,5 ay süren, yarın düzenlenecek törenle İskele Meydanı'nda, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından ziyarete açılacak park, 2 bin 520 metrekarelik alanda kurulu bulunuyor.

2 milyon YTL'ye mal olan parkta, Çanakkale Savaşı'nı tasvir eden figürler, Gelibolu Tarihi Milli Parkı'nın maketi ve 13 metre yüksekliğindeki, İstanbul'da geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden Prof. Dr. Tankut Öktem'in projesini hazırladığı “Tarihe Saygı Anıtı” da yer alıyor.

Grafik sanatçısı Aydın Erkmen tarafından resmedilen Çanakkale Savaşları'na ait görüntülerin de bulunduğu parka, Çanakkale Savaşları'nın Türkçe ve yabancı dillerde anlatıldığı “kiosk”lar yerleştirildi.

Maket tasarımcısı Turan Mutluay'ın hazırladığı, Türk şehitlikleri, yabancılara ait mezarlar, abideler, anıtlar, heykeller, yerleşim bölgeleri (köyler ve Eceabat ilçesi), yollar ve bölgenin doğal dokusuna uygun özelliklerin yer aldığı 1/1000 ölçekli Gelibolu Yarımadası maketi de parkta sergileniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious